Podle šéfa Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky nedovoleně rozšířil své tratě a poškodil dva stromy. Figura však s výsledkem správního řízení nesouhlasí, proti pokutě se hodlá odvolat. „Firmě pana Josefa Figury jsme udělili pokutu ve výši dvacet tisíc korun. Bylo to za porušení podmínek výjimky pro provoz lyžařského vleku C. Šlo o nedovolené rozšíření sjezdové tratě a menší poškození dvou stromů,“ řekl šéf CHKO Jeseníky Jan Halfar. Rozhodnutí je podle ochranářů nepravomocné, majitel firmy se může do patnácti dnů odvolat.

Figura řekl, že to rozhodně udělá. S výsledkem řízení totiž nesouhlasí. „Odvoláme se. Není to pravda, že bychom vjeli mimo tratě. Sám jsem ten den upravoval sjezdovku a v žádném případě jsem trať rolbou neopustil. Jezdil jsem pouze ve vyznačeném prostoru,“ uvedl Figura. Podotkl, že si stojí i za svými zaměstnanci. „Někdo to účelově připravil, abychom se dostali do konfliktu s ochránci přírody,“ uvedl Figura s tím, že s nimi dosud žádný konflikt neměl.

Vedení CHKO Jeseníky udělilo pokutu také druhé firmě, která provozuje vlek B, jež patří obci Karlova Studánka. Firma 1. Skisport Bruntál však ještě rozhodnutí ochranářů nedostala, proto výši pokuty nechce Halfar sdělit. Pracovnice společnosti řekla, že je vedení firmy v zahraničí. Podle ochranářů zahájili řízení s vlekaři na Ovčárně zhruba po čtyřech letech. Drobnější nedostatky většinou vyřizují hned na místě.

Naposledy ochranáři pokutovali tamní provozovatele za poškození vegetace na dvou místech sněhovou rolbou. Provozovatelé vleků na Ovčárně, která je zahrnuta do národní přírodní rezervace, musejí na základě výjimky splňovat určité povinnosti. Patří mezi ně například doba provozu vleků, která je při dostatku sněhové výjimky povolena od 15. listopadu do 30. dubna. Sezona se navíc může zahájit kvůli pohybu sněžných mechanizmů až v okamžiku, kdy v těchto místech leží alespoň 70 centimetrů sněhu. Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na rozloze 740 kilometrů čtverečních. Nejvyšším bodem je vrchol Pradědu s nadmořskou výškou 1492 metrů.

Nejcennější území chráněné krajinné oblasti jsou chráněna ve čtyřech národních přírodních rezervacích - Praděd, Šerák - Keprník, Rejvíz a Rašeliniště Skřítek, v 18 přírodních rezervacích a šesti přírodních památkách. V národní přírodní rezervaci v Jeseníkách, která zahrnuje dohromady více než 2000 hektarů, platí nejvyšší stupeň ochrany.