Verdikt úřadu je pravomocný, radnice se může obrátit na správní soud. Bruntálská radnice tento krok zvažuje.

Oprava historického domu začala loni, přijde na osmdesát milionů. Vše ale mohlo být levnější, soudí antimonopolní úřad. Pochybení města totiž mohlo podstatně ovlivnit pořadí jednotlivých nabídek. "Nelze také vyloučit, že, kdyby byl tendr vyhodnocen podle později dohodnutých podmínek, mohla být vítězná nabídka levnější," uvedl Filip Vrána z odboru vnějších vztahů Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Opravit jednu z dominant města z konce 19. století, která je na seznamu kulturních památek, chtěly dvě firmy - brněnská OHL ŽS a bruntálský Czasch. Zakázku získal místní podnik. Antimonopolní úřad zjistil, že po skončení soutěže město upravilo podmínky a po firmě požadovalo něco jiného, než předtím po všech uchazečích o zakázku. Změny se týkaly například podmínek pro převzetí díla, odstraňování vad či počátku záruční doby. „Některé ze změn jsou přitom v neprospěch zadavatele nebo jsou v rozporu se zadávacími podmínkami,“ doplnil Vrána.

„V tuto chvíli vyhodnocujeme podklady a zvažujeme podání žádosti o přezkum rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ke správnímu soudu,“ uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. Pokuta se počítá podle ceny zakázky, a mohla tak dosáhnout až čtyř milionů. Bruntál ale zákon o veřejných zakázkách porušil poprvé, a tak je pokuta stejně jako většina ostatních sankcí za veřejné zakázky na spodní hranici. Výjimkou je třeba zlínská radnice. Zákon podle antimonopolního úřadu porušovala dlouhodobě a vědomě, proto letos dostala pokutu tři miliony korun.