Nejznámější změnou od nového roku je placení devadesáti korun při návštěvě pohotovosti. S tím je spojeno také mnoho administrativních povinností, se kterými se jednotlivé pohotovosti vyrovnávají po svém. „Na výběr poplatků máme speciální počítačový program, pomocí kterého můžeme pacientovi vydat doklad o zaplacení,“ řekla Marta Brůnová z chirurgické pohotovosti v Krnově.

S odmítnutím platby se ještě na této pohotovosti nesetkali, ale na problémy, které by se s vybíráním mohly vyskytnout, jsou připraveni. „Máme v pokladně vždy dostatek peněz, takže by se nemělo stát, že bychom neměli čím pacientovi vrátit do částky, kterou zaplatil. Pacienti jsou zatím ukáznění, ale měli jsme už několik nemocných, kteří nemohli platit. To však byli takzvaní pacienti v nouzi, kteří jsou od platby osvobozeni,“ řekla Brůnová.

Může se také stát, že pacient je po vyšetření umístěn v nemocnici. V takovém případě se mu poplatek za pohotovost nevrací, ale stává se jakýmsi kreditem pro pobyt v nemocnici. „Pokud je pacient přijat do nemocnice, ukáže potvrzení, že zaplatil poplatek a z toho se poté odečítá poplatek šedesát korun za den pobytu v nemocnici,“ potvrdila Brůnová.

V regionu není nabídka pohotovostí nijak pestrá

Sázkou na jistotu je při potížích navštívit nejbližší nemocnici. Sdružené zdravotnické zařízení (SZZ) Krnov provozuje lékařskou pohotovostní službu pro dospělé, děti i pohotovost zubní. Zubní pohotovosti fungují pouze o víkendech a svátcích a vykonává ji lékař, který má podle pevně stanoveného rozpisu službu. Informace o konkrétním lékaři získá zájemce na telefonním čísle nemocnice, popřípadě na vrátnici.

Podhorská nemocnice v Bruntále neprovozuje lékařskou pohotovostní službu pro děti, ani pohotovost zubní, ale poskytuje lékařskou pohotovostní službu pro dospělé.

Lékařská pohotovost pro děti a dospělé v Krnově funguje v nově přistaveném pavilonu nemocnice v prostorách ortopedické ambulance. V případě bruntálské nemocnice je lépe předem zavolat na telefonní číslo 554 700 111, popřípadě na bruntálský dispečink Lékařské služby první pomoci 554 715 428. Pokud o svátcích či víkendu onemocní obyvatelé měst a vesnic v okrajových částech regionu, mají situaci o poznání komplikovanější, neboť musí řešit i problém dopravy do Krnova či Bruntálu.

V regionu funguje pohotovostní služba také v opavské nemocnici na Olomoucké ulici a v Ostravě v areálech Polikliniky Hrabůvka, Městské nemocnice Ostrava a Mephacentru Poruba.

Podobná situace je i s pohotovostmi v lékárnách. Kde si tedy může nemocný člověk vyzvednout léky, na něž dostal na pohotovosti předpis? „Pohotovost dodržují lékárny v Opavě nebo v bruntálském Kauflandu. Lék si může pacient vyzvednout zde nebo přímo u nás. Rozhodne – li se, že si lék vezme u nás na pohotovosti, musí zaplatit případný doplatek na lék plus třicetikorunový poplatek, který poté odevzdáme lékárně. Většinou takto vydáváme antibiotika. Běžné léky, jako je Paralen, mají lidé většinou doma,“ uvedla Marta Brůnová z krnovské nemocnice.

Kdy vyjíždí záchranná služba?

Včera jsme v textu mylně uvedli, že pokud o svátcích či víkendu onemocní obyvatelé měst a vesnic v okrajových částech regionu, musí s obtížemi řešit dopravu na pohotovost do Krnova či Bruntálu a je pro ně výhodnější zavolat si Lékařskou službu první pomoci.

„Tato služba už několik let k pacientům nevyjíždí (stejně jako ve skoro celé ČR). Vyjíždí pouze složky Zdravotnické záchranné služby, ale pouze ke stavům, které bezprostředně ohrožují život nebo zdraví pacienta, nikoliv k běžným onemocněním,“ upozornil MUDr. Petr Žák, zástupce ředitelky Územního odboru Bruntál Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje.

Za nepřesnost se omlouváme.