Masopustní průvod je jednou z aktivit Občanského sdružení pro obnovu a rozvoj místních tradic Světelské pohody, takzvaných Pohodářů. Doba konání masopustu je podle jednoho z členů a zároveň ředitele andělskohorské školy Leoše Sekaniny pohyblivá. Končí v únoru nebo březnu vždy v úterý před popeleční středou, která letos vychází na 17. února. Poté nastává postní doba přípravy na Velikonoce. Bez muziky, plesů a dalších radovánek.

Právě tuto venkovskou tradici uvedlo sdružení v život ve Světlé Hoře, užilo si závěrečnou část celého masopustu, masopustní průvod. Trasa průvodu je podobná průvodu svatomartinskému, jehož tradici rovněž Pohodáři obnovili. „Občané pamatovali, že bývalo zvykem maškary uhostit nějakým tím koláčem, případně stopečkou dobrého pití. Průvod vyšel od radnice, kde Laufr s nevěstou dostali povolení od rychtáře, starosty Václava Vojtíška,“ řekl Sekanina.

Celé to veselí ukončili Pohodáři v přístavbě světlohorské mateřské školy, kde byl připraven čaj na zahřátí a k vylepšení nálady také nějaký ten mls, sladký i kapalný. „Věříme, že tímto se nám podařilo další zvyk dokonale oživit,“ slibuje si Sekanina. Kdo se podívá do fotogalerie na www.bruntalskydenik.cz, shledá, že účast maškarád, masek i civilistů byla vysoká a všichni se před nadcházejícím postním obdobím náramně pobavili.

Světelskou pohodu charakterizuje během celého roku optimismus, chuť něco dělat, šikovnost. „To všechno je kapitál, který jsme do podniku vložili a kterým se také snažíme působit na ty méně akční a kreativní. Prostředky jsou to vpravdě účinné, protože akci od akce si Světelská pohoda získává stále více příznivců,“ podotkla členka Hana Pavliňáková. Kdo by se taky rád nenechal inspirovat, když mu samotnému nápady ne a ne přijít, dodala.