Příjemnou tradicí je Den seniorů, který každoročně organizují v Centru sociálních služeb pro seniory Pohoda, příspěvkové organizace města Bruntál. Je příležitostí k zábavě, setkání lidí napříč generacemi.

Setkání s učitelem

„Když jsem nastupoval do druhého stupně základní školy, učitelem mi byl pan Skřivánek. Dnes jsem ho přišel navštívit, abychom mohli společně zavzpomínat," řekl bruntálský advokát Karel Svoboda.

Do školy chodil Karel Svoboda v Zátoru. „Na Den seniorů jsem se těšil velice. V Pohodě jsem prvním rokem. Těší mě, že si na mě můj bývalý žák Karel vzpomněl, a přišel. Vzpomínali jsme na jeho spolužáky, na školu a její pedagogy, prostě na staré zašlé časy," uvedl Jaroslav Skřivánek u skleničky dobrého červeného vína. V Zátoru zůstává jeho manželka, kterou čas od času navštěvuje.

Léta v Pohodě

Jeden z dobrotami pokrytých stolů obsadily dámy Hela Ozorovská, Věra Šumšalová, Josefka Poláková a Danuška Stuchlíková.

Hela Ozorovská a Danuška Stuchlíková z Bruntálu pracovaly v Pohodě téměř dvacet let. „Mají to tu dnes pěknější, modernější, než když jsme my začínaly. Vloni to bylo dvacet let, co se to tu otvíralo. Ze začátku měla Pohoda pouhé čtyři obyvatele, a podívejte dnes," ukazovala Ozorovská.

Na oslavu stáří po vzoru Dne žen a dětí se těšil už mnoho dnů předem obyvatel Pohody, inženýr i básník Fraňo Petrák.

„Je to vkusná tradice, i počasí letos vyšlo. Jezdíváme na obdobné oslavy do Krnova nebo Osoblahy, i do Opole v Polsku. K nám zase dnes přijeli na oplátku přátelé z těchto obcí. Snažíme se, aby se zde cítili všichni dobře. Je to jedna z možností, jak staré lidi potěšit a rozveselit," sdělil Petrák.

To už vyhrávala valašská cimbálová muzika Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm. O tanec se postaraly břišní tanečnice Dambra, o vystoupení předškoláci. Závěrem vystoupilo hudební sdružení Přátelé z okolí Paseky na Olomoucku.

„Den seniorů jsme připravovali již měsíc dopředu. Naše babičky i dědečkové si pozvali rodinné příslušníky i přátele. Jde o největší akci roku v naší Pohodě. Zahradní areál má svůj půvab, a já věřím, že jsme se trefili účastníkům do vkusu jak zábavou, tak pohoštěním," sdělila vedoucí sociálního úseku Pohody Marcela Matúšů.