Svatá Kateřina Alexandrijská je patronkou Slezských Rudoltic. Má svátek 25. listopadu, takže listopadové zámecké trhy na její počest patří k nejoblíbenějším akcím roku.Přestože Kateřinské trhy se letos nekonají, Slezské Rudoltice jsou dobrý tip na podzimní výlet.

Podzimní procházka v zámeckém parku a v zámeckých zahradách je koncentrovaná krása a romantika. Může být také velmi poučná. Odborník by vám přímo v terénu názorně vysvětlil, jak se liší zámecké zahrady francouzského a anglického stylu.

Porovnejte anglický a francouzský styl

Francouzský přístup odkazuje na zámek Versailles, kde je základem zahrad geometrická přesnost, symetrické zelené ornamenty a dekorativní prvky. Francouzská zahrada má být na prví pohled pracná, okázalá a uměle vytvořená. Pracuje s perspektivou a umožňuje daleké výhledy.Anglický styl zahrad a parků je přesný opak.

Přestože také zde je všechno důmyslně rozloženo a naplánováno, výsledek má evokovat přírodu a krajinu bez zásahu člověka. Rafinovaně se počítá s tím, jaký dojem na návštěvníka udělá efektní odraz od vodní hladiny. Díky zdvojení obrazu zrcadlením na hladině se anglický park jeví mnohonásobně větší, než skutečně je. Nic zde nesmí působit nepřirozeně, násilně či uměle.

Právě díky srovnání těchto stylů ve Slezských Rudolticích si člověk naplno uvědomí, proč dobře navržená anglická zahrada nebo park nejsou tolik náročné na údržbu jako rozmařilý francouzský zámecký styl.Na procházku zámeckou zahradou a parkem ve Slezských Rudolticích se vyplatí vzít dalekohled. Pokud vás baví pozorování ptáků, stačí se posadit na lavičku a žasnout nad rozmanitostí ptačích druhů.