„Pan Dalibor Moninec několikrát deklaroval, že na pozemcích bude stavět sportovní centrum a pak nám řekl, že má se společností, která bude stavět Lidl, podepsanou smlouvu. Jednoznačně nás podvedl,“ konstatoval starosta Rýmařova Petr Klouda.

Informace o tom, že má Moninec v plánu na místě bývalého Polygonu stavět supermarket, se městem šířila už na jaře. Tehdy tvrdil, že to jsou výmysly a dušoval se, že hodlá budovat Centrum zdraví se squashovými kurty, welness, infrasaunou, občerstvením a obchodem se zdravou výživou.

„Jsem schopen se městu zaručit, že tam ten market nebude,“ tvrdil před několika měsíci Moninec. Vedení města na své schůzi koncem září odsouhlasilo, že pozemek prodá rodičům podnikatele za vyšší cenu než je stanovené v cenové mapě, plus za cenu smluvní ve výši jednoho a půl milionu.

Až do listopadu vypadalo vše jasně. Pak na svém mimořádném setkání městští zastupitelé řešili nabídku společnosti Lewerenc, s. r.o., jež má v plánu postavit supermarket v areálu bývalé vajíčkárny. Při té příležitosti se Dalibor Moninec přiznal, že je s developery ve spojení. Údajně to dříve nemohl říct proto, aby město společnosti neprodalo pozemek rychleji, než se to podaří jemu.

„Kdybych šel za zastupiteli a řekl, že budu stavět Lidl, nedošel bych ani tam, kde jsem teď,“ vysvětil své jednání podnikatel.

Skutečnosti, které vyplavaly na povrch, přinutily vedení města přehodnotit schválený prodej pozemků.

Například zastupitel Roman Vepřek situaci označil jako hon na Monince. „Mám pocit, že si tady někdo s někým něco vyřizuje,“ sdělil svůj názor Vepřek. Místostarosta Jaroslav Kala upozornil na starší záležitost, kdy Moninec koupil od města bývalá jatka, která dosud nezaplatil a nyní také dluží za jejich pronájem. „Dlužím tam dva měsíce. I nás se dotkla světová hospodářská krize,“ hájil se podnikatel Moninec.

Zastupitelé nakonec rozhodli, že slíbený pozemek Monincovým neprodají a své rozhodnutí ze září tím pádem berou zpět. „Chceme dál bojovat. Možná zvolíme jiný postup, ale možná o ten pozemek ani stát nebudeme,“ reagoval na rozhodnutí zastupitelů Moninec.

(zup)