Například žena upoutaná na invalidní vozík musela spoléhat při evakuaci na své sousedy. „Údajně jsme byli varováni rozhlasem, ale je třeba si uvědomit, že při tak silném větru a v nepřetržitém dešti jej nejspíš nešlo slyšet. Oblastí sice projížděli několikrát strážníci, ale viděli jsme je jen do doby, než se voda vylila z břehů. Pak už se k nám nikdo nedostal a nevěděli jsme, jak se bude situace vyvíjet,“ stěžuje si jeden z občanů Chomýže.

Když voda vystoupala do prvních rodinných domů, začali se někteří místní lidé postupně sami evakuovat.. „Nepřál bych nikomu zažít, aby musel tak jako já, opouštět svůj dům a majetek bez patřičných informací o dalším vývoji povodně. Nevěděl jsem, zda se příští den budu mít kam vrátit. Museli jsme se sousedy také evakuovat starší občany včetně sousedky na vozíku. Tuto ženu jsme vynášeli z domu ve chvíli, kdy jej už voda obklíčila. Opava si prý chválí povodňové informace, které dostala z Krnova, ale k nám do Chomýže se nedostaly. A přitom jsme měli jen na ulici Poštovní šest domů zatopených tak, že kromě sklepa se plavalo i v domácnostech a bylo potřeba tahat lidi oknama. Sám velitel městské policie nám při osobním jednání později přiznal, že jeho muži nejsou vybaveni pro dlouhodobý pohyb ve vodě,“ sdělil Martin Ptášnik z Chomýže.

Své zkušenosti s povodní v Chomýži má také krnovský radní Libor Nowak, který tam pomáhal kamarádovi vynášet věci do patra. „Já jsem se osobně kolem půlnoci setkal v Chomýži se strážníky městské policie, kteří upozorňovali občany na stav evakuace. Mluvil jsem s nimi a vím, že chodili dům od domu a klepali na dveře. Projížděli džípem všude tam, kde je voda pustila, ale samozřejmě nemohu vyloučit, že jsou i místa, kam už nedojeli,“ shrnul své zkušenosti Nowak.

Místostarostka Alena Krušinová potvrdila, že povodňová komise vydala strážníkům pokyn, aby Chomýž projeli a rozdávali lístečky s informacemi. „Máme to zmapované, protože veškeré naše pokyny se zapisovaly a jsme schopni s velitelem městské policie dokonce dohledat kde všude a v kterou hodinu strážníci byli. Pokud u vás nikdo nebyl, dokážeme dohledat kdo tam měl být. Městská policie dostala navíc k dispozici z městského úřadu dva vozy navíc, aby se všechno stihlo. Vaše podněty dořešíme,“ odpověděla Martinovi Ptášnikovi místostarostka Krušinová.

Místostarosta Marek ho ujistil, že bezprostředně po schůzce s občany Chomýže jednal s technickým ředitelem Povodí Odry. „Zazněly z jejich strany určité přísliby, ale jednalo se hlavně o tom jaké peníze jsou na povodňové úpravy k dispozici. Chci vás ujistit, že za vedení města i za sebe, že uděláme maximum pro to, aby se vaše požadavky proměnily ve skutečnost. Byli jste v Chommýži postiženi hodně, ale na druhé straně se také ukazuje, že naléhavá doporučení nestavět obytné baráky v těsné blízkosti řeky jsou velmi rozumné,“ reagoval Marek.