Celý život bude potřebovat nákladnou léčbu, rehabilitace a inhalace. 

Karlova Studánka v zimě. Ilustrační foto.
Premiér Babiš o koronaviru: V Karlově Studánce jsou připraveni! Jak to myslel?

Z této spolupráce se ve Městě Albrechticích zrodila společná cukrářsko dobročinná akce Oslaďme Adélce život. Benefiční prodej muffinů překonal všechna očekávání. Za dvě hodiny bylo prodáno 800 kousků. Se stejnou rychlostí, jak mizely muffiny, naskakovaly koruny ve sbírce. Každý mohl zaplatit podle svého uvážení, ale většina návštěvníků školní tělocvičny se řídila ústředním heslem DAK: „dejte kolik snesete“.

„Děkujeme, že jste s námi „oslavili“ Den vzácných onemocnění tak velkolepě, že Adélce můžeme předat 100 tisíc korun,“ oznámily Dorota, Adéla a Klára všem dobrým lidem, kteří otevřeli svá srdce i peněženky.

„Byla jsem dojatá, když řekli to číslo: 100 000 Kč! Tolik se vybralo pro Adélku! Díky celé škole ve Městě Albrechtice. Jste úžasní. Děkuji, že jsem mohla být součástí toho všeho,“ zhodnotila své zážitky Mirka van Gils Slavíková.

Ochotně svým fanouškům z Města Albrechtic podepisovala své knihy receptů, fotila se s nimi a všem doporučila, ať se dívají na semifinále televizní soutěže Peče celá země. 

Kritické místo na silnici I/60 v Žulové
Bydlení u nejsevernější silnice na Moravě a ve Slezsku? Barák dostává zabrat

Pro Alenu Křištofovou z Hynčic, která se po boku Mirky van Gils Slavíková zapojila do pečení muffinů, byla velkým zážitkem nejen spolupráce s cukrářskou celebritou, ale hlavně nadšení lidí.

„Pomáhat úžasné paní Mirce ve škole byl pro mě velký zážitek. Hned jsme si padly do oka. Nádherná práce a zapojení tolika skvělých lidí,“ zhodnotila akci Alena Křištofová.

K TÉMATU

Datum 29. února je vzácné. Najdeme ho v kalendáři jen jednou za čtyři roky. Proto nám připomíná Den vzácných onemocnění. Ve Městě Albrechticích při této příležitosti uspořádali akci Oslaďme Adélce život, aby upozornili na vzácné a nevyléčitelné onemocnění „slaných dětí“. Jde o cystickou fibrózu, geneticky podmíněné vrozené onemocnění, které postihuje dýchací a trávicí soustavu. V Česku se každoročně s touto nemocí narodí jedno dítě z přibližně 2500 až 3000 narozených dětí, což je celkově okolo 40 až 50 "slaných dětí" v celé české populaci.