Od roku 2019 nabízí veřejnosti exkurze a komentované prohlídky do světa výroby textilu. Ohlasy turistů z celé ČR jsou velmi pochvalné. Zvenčí sice vypadá trochu omšele, ale uvnitř udivuje neskutečnými poklady i zážitky.

Zámek v Janovicích u Rýmařova má obrovský turistický potenciál, který teprve čeká na své využití.
Deník na návštěvě v Rýmařově, kde začala první světová válka

„V každém muzeu má návštěvník možnost projít si expozice a seznámit se s historií. Expozice Dějiny textilnictví na Rýmařovsku ale nabízí něco navíc: exkurzi přímo do výroby, aby návštěvník výrobní technologie viděl v praxi. Po klidné historické části expozice vás čeká úplně jiný zážitek, když procházíte v kraválu mezi textilními mašinami, které jedou naplno. Budete pak úplně jinak vnímat suvenýr třeba v podobě kravaty. Takový zážitek jinde nedostanete. Až pomine ta hrozná koronavirová doba, vřele doporučuji,“ uvedla místostarostka Rýmařova Lenka Vavřičková.

Sama už v Hedvě absolvovala tři prohlídky společně s turisty.

Podívejte se, jak vypadá Hedva uvnitř:

„Vždy se v naší skupině našel někdo, kdo tu fabriku pamatoval jako dítě, a klidně vážil cestu přes půl republiky, aby znovu zažil tu nostalgii. Pro všechny bývalé textiláky je Hedva místo, kde mohou vzpomínat a ukázat svou profesi potomkům,“ doplnila Lenka Vavřičková.

Původní majitelé zámku Janovice byli aristokrati a také podnikatelé. Zámecký  pivovar koupil Zdeněk Strnadel a usadil se zde i se svou trojjazyčnou rodinou.
Je obrovský a má ideální polohu. Majitel zámeckého pivovaru chystá workcampy

A pořád to ještě není všechno. V Rýmařově působí divadelní spolek ochotníků, který muzeu textilu nabídl své služby.

„Naši herci provázejí návštěvníky expozicí v dobových kostýmech. Při tom jim třeba z pohledu původních majitelů vypráví, co zde vybudovali a prožili. To je další zážitek, který posouvá návštěvu úplně jinam, než kdyby tam byl klasický průvodce. Naši herci umí tu expozici prodat. Ke kostýmům si přizpůsobili i jazyk a výrazy, které odpovídají dané době,“ pochválila místostarostka spolupráci rýmařovských muzejníků, textiláků a divadelníků.