Lidé, kteří v mrazivém podvečeru čekali na východ Měsíce, se před 16 hodinou s obavami dívali střídavě na hodinky a směrem k nebi na téměř zataženou oblohu. Při tom se modlili, aby se mraky rozestoupily dřív než vyjde měsíc.

Ačkoliv tomu počasí zpočátku nenasvědčovalo, nakonec dírou v oblačnosti bylo možné úkaz pozorovat v téměř celém jeho průběhu. Výstup Měsíce ze zemského stínu probíhal na soumrakové obloze nad východním obzorem.

Ačkoliv šlo o zatmění úplné, na našem území lidé spatřili pouze závěrečnou fázi, tedy částečné zatmění. „Zatmění měsíce je efektní podívaná, ke které ani nepotřebujete dalekohled. K tomu, abyste si ho užili, stačí i divadelní kukátko nebo pouhé oko. Hlavní výhodou pozorování měsíce je to, že odráží nejvíc světla ze všech těles pozorovatelných na obloze.

Můžete si dalekohled postavit klidně třeba přímo pod lampy pouličního osvětlení, a o nic nepřijdete. Kvůli pozorování měsíce se nemusíte tahat s dalekohledem někam za město, dál od takzvaného světelného smogu,“ komentoval událost na obloze amatérský astronom Eda Kosař z Krnova.

„Měsíc je fajn, ale na druhou stranu znám i zajímavější místa ve vesmíru, kam stojí za to se občas podívat. Na měsíci nic převratného neuvidíte ani při zatmění,“ dodal.