Nálezy munice v našem regionu jsou docela běžné při výkopových pracích, při orbě na poli i při procházkách v lese. Někdy se skrýš s municí a zbraněmi najde také při rekonstrukci domu.

PODEZŘELÝ PŘEDMĚT

Na podezřelý předmět správně zareagoval i šestadvacetiletý muž, který bez váhání volal policii. Předmět připomínající munici objevil ve druhém dubnovém týdnu při výkopových pracích v areálu firmy v Bruntále na ulici Jesenická. Byl opatrný, předmětu se nedotýkal a přivolal policisty.

Tentokrát se však nejednalo o munici. Z věci, která vypadala jako starý granát, se vyklubalo něco jiného. „Byla to zkorodovaná nádobka do hasicího přístroje. Nádobku si převzal přivolaný policejní pyrotechnik z expozitury Frýdek-Místek.

Pro laika však tento předmět velmi připomíná německý puškový granát z druhé světové války a ten je manipulačně velmi nebezpečný, jelikož obsahuje citlivé iniciační ústrojí," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

„V případě nálezu s předměty v žádném případě nemanipulujte, je to velmi riskantní. I několik let staré náboje, granáty a střely mohou při neodborné manipulaci explodovat a způsobit vážná zranění či ztráty na životech," dodala policejní mluvčí.

SKUTEČNÁ MUNICE A VELKÁ ZÁPALNÁ PUMA

Několik dní před tímto případem, policisté zasahovali během jednoho dne hned u tří nálezů skutečné munice. Při práci v lesním porostu v Liptani narazil 3. dubna čtyřicetiletý muž na dělostřelecký náboj. Jednalo se o střelu sovětského původu tříštivotrhavou, ráže 16,2 mm, kterou si převzali k likvidaci pyrotechnici.

Druhý nález byl ohlášen ještě tentýž den ve Vysoké. Zde muž našel na půdě domu československý ruční granát RG 34. Třetí nález v tomtéž dni byl opět v Liptani, a to v místní části Horní Povelice. Podle policie se jednalo o padesátikilogramovou leteckou zápalnou pumu německé výroby se sovětským zapalovačem.

„Tuto pumu nechali pyrotechnici kontrolovaně vyhořet hned na místě, protože po vykopání měla přístup ke kyslíku a hrozilo její vznícení. Všichni nálezci se zachovali správně, s předměty nemanipulovali a kontaktovali policii," uzavřela Pavla Jiroušková.

Gabriela Mathiasová