Kostel svaté Anny patřil v minulosti k nejvýznamnějším poutním místům v českém Slezsku. Po druhé světové válce se jeho důležitost na dlouhá desetiletí vytratila. Teprve v posledních letech jeho význam opět pomalu ale jistě roste.

Vyřádilo se zde počasí i lidští škůdci

„Ten kostel si rozhodně zaslouží nějakou opravu, alespoň minimální, protože je mi jasné, že je to otázka prostředků. Dělají se tam pravidelné akce. Myslím si, že moc obcí nebo malých městeček se nemůže pochlubit takovým místem,“ řekla Dana Ščuková z Andělské Hory.

Na současném stavu kostela se podepsaly nepříznivé povětrnostní podmínky a bohužel rovněž lidská nevšímavost hraničící s barbarstvím.

„Kromě povětrnostních podmínek tomu napomohli i vandalové, kteří do kostela vtrhli a co se dalo, zničili. Je tam škoda jenom na varhanech asi za dva miliony korun a na ostatním vybavení, to se nedá ani vyčíslit. Historicky cenné věci jsou ztracené a prakticky zničené,“ postěžoval si Dušan Vavřík, starosta města Andělská Hora.

Kde sehnat třicet milionů?

Andělská Hora se snaží zastavit devastaci státem chráněné památky. Její možnosti jsou ale velmi omezené. „Finanční prostředky našeho města jsou minimální a oprava toho kostela by stála odhadem třicet milionů korun. Už několik let se pokoušíme získat na to peníze. Dokonce jsme měli založenou nadaci, kterou jsme museli zrušit, protože finance, které jsme do toho dali, se pomalu tratily, poněvadž nám nikdo nepřispíval, ale poplatky se musely platit,“ dodal starosta Vavřík.

Městečku Andělské Hoře se zatím podařilo nechat zrestaurovat několik obrazů a soch z vnitřního vybavení. Na důkladnou opravu kostel ale stále čeká marně.