Kravín se nalézá zhruba ve střední části Dětřichovic, místní části obce Světlé Hory a jeho střecha se zřítila pod tíhou sněhu přímo na ustájený dobytek. „Zhruba po deváté hodině ranní nám majitel zemědělských budov nahlásil, že došlo k propadu střechy,“ řekl na místě události ředitel okresních profesionálních hasičů a zároveň velitel zásahu Jiří Patrovský.

Jednalo se o budovu o rozměrech osmdesát krát dvacet metrů, v níž majitel choval na sto deset kusů dobytka. „Část krav a býků vyběhla ven do výběhu, část se pásla venku ještě před pádem střešní konstrukce,“ pokračoval Jiří Patrovský. Zemědělci ale měli obavu, že utéct nestačilo na svobodu okolo čtyřiceti kusů dobytka.

Zasahující hasiči důkladným průzkumem trosek kravína zjistili, že pod sutinami skutečně část stáda tamního zemědělce uvízla. „Jednalo se o živé a zcela zdravé kusy dobytka, kterých ze sutin hasiči nakonec vytáhli a zachránili před smrtí pomocí techniky několik desítek,“ informoval Jiří Patrovský. Majitel přišel o stodolu, ta je na odpis. Ve finále se ale mohl radovat, hasiči zachránili celé jeho stádo a bez toho, aby utrpělo zdravotní újmu.

Sedm hasičských týmů,spousta hodin práce

K vyprošťování zvířat, uvězněných pod sutinami spadlé střechy a zdí hospodářské budovy používaly záchranářské týmy speciální techniku. „Máme zde sněhovou frézu, motorové a rozbrušovací pily, jako bednění jsme používali nastavovací žebříky. Ty jsme zaklínili pro případ, kdyby konstrukce stavby nadále padala, aby nezasypala členy zasahujících jednotek,“ sdělil během zásahu u události ředitel Patrovský.

Zásah trval několik hodin, účastnilo se jej sedm hasičských týmů z Bruntálu, Andělské Hory, Světlé Hory, Horního Benešova, Dolní Moravice a Vrbna pod Pradědem, celkem bylo v akci pětačtyřicet mužů. „Vždy zůstáváme do chvíle, než získáme jistotu, že je nějaká naděje na záchranu živých organismů. Do té chvíle hasiči z místa události neodjedou,“ doplnil Jiří Patrovský.

Střecha ve středuspadla i v Krnově

Pád střechy dalšího velkého objektu zažili ve stejný den před polednem i ve skladu hutního materiálu Pod Bezručovým vrchem v Krnově. Během necelé hodiny tam spadla laminátová střecha haly se skladem hutního materiálu. „Zasahovala profesionální jednotka z Krnova. Šlo o objekt postavený z betonových panelů a laminátové kupole,“ upřesnil Patrovský.

Stavba měla půdorys osmdesát krát patnáct metrů a zasahovaly u ní dvě jednotky krnovských hasičů, profesionální a dobrovolná. I zde se obešla událost bez zranění, uvnitř skladu se nikdo v době pádu střechy nenalézal.