Vytvořit historicky první ucelenou novodobou kuchařku tradičních jídel Jeseníků trvalo autorskému týmu pradedovo.cz rovné dva roky. Spolu s autory pokřtil publikaci s téměř osmi desítkami receptů z nejkrásnějších českých hor muž, oděný do kostýmu Děda Praděda.

Ten popřál při křtu knihy sbírce receptů netradičně: „Přeji ti, aby tvé stránky byly zamaštěny špekem, smetanou a voněly cibulí či bramborami. Pak bude jasné, že je z tebe vařeno.“

Kuchařku poté pokropil vodou z Jelení studánky, čímž byla Chuť Jeseníků oficiálně vpuštěna na předvánoční trh.

Housková polévka i salát

Už prohlížením kuchařky se šedesáti barevnými fotografiemi se labužníkům rozmnoží sliny v ústech. Důležité je, že si podle knihy mohou navíc sami uvařit. Nejoblíbenějším jídlem jsou prý Jesenické masové knedlíčky v nudlovém těstě s Frýdberským salátem a Vozkova housková polévka.

Jedná se o stejné recepty, které v rámci letního seriálu nabídla divákům televizní Toulavá kamera. Kniha navazuje na letošní první gastronomický festival tradičních jídel hor pod Pradědem.

„Do projektu se zapojilo pětadvacet restaurací. Ty se zavázaly k tomu, že budou vařit tradiční pokrmy z oblasti Jeseníků. Každá z restaurací nabízela nejméně jedno kompletní menu složené z polévky, hlavního jídla a dezertu,“ představila projekt Tereza Schreiberová ze sdružení Jeseníky přes hranici, které celou akci organizovalo.

Křest probíhal ve Svatomartinské dopoledne v centru Kolštejn v Branné. Přítomní hosté gastronomický festival Chuť Jeseníků oficiálně ukončili a už se těší na ten následující. Trojici vítězů velké letní hry byly předány hlavní ceny soutěže, trouby pro rychlé a zdravé vaření od sponzora, a samozřejmě i kuchařka Chuť Jeseníků.

„Vítám všechny akce podporující zapomenutou kuchyni Jeseníků. Vydání kuchařky a uspořádání gastronomického festivalu je na vrcholu všech takových aktivit. Děkuji organizátorům a autorům této krásné knihy za pomoc s propagací dobrého jídla našich hor,“ ocenil tým z pradedovo.cz Jan Závěšický, ředitel Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu.

Kuchařku mohou nejenom Ježíšci nakupovat v internetovém obchodě pradedovo.cz.