Český hydrometeorologický ústav po roce 1997 zkvalitnil meteorologickou předpověď pro území republiky, prognózu na deset dnů zajišťuje i pro správce toků z Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí v anglickém Redingu. Podle mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárky Vlčkové se zlepšily též radarové služby a k dispozici jsou komponované snímky střední Evropy.

„Náš podnik po roce 1997 rozšířil počet stanic měřících srážky a průtoky v tocích o dalších přibližně 25 míst. Údaje jsou okamžitě přenášeny rádiem na dispečink Povodí Odryv Ostravě,“ uvedla mluvčí. V našem regionu se měří průtoky na Osoblaze v Osoblaze, na Opavě v Karlovicích, měření srážek pak ve Vrbně pod Pradědem, na Ovčárně, na Biskupské Kupě, v Městě Albrechticích.

Pro klid obyvatel regionu je podstatný také srážkoodtokový model Hydrog. V případě nepříznivé předpovědi počasí se díky němu vypočítává prognóza průtoků, ta je porovnávána s kapacitou koryt v sídlech podle povodňových plánů krajů. umožňuje předvídat, která obec, kdy a jak bude ohrožena povodní. „Údaje předáváme Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského a Olomouckého kraje, který je předává svým okresním pracovištím a ty je podstupují dále na případně ohrožená města a obce. Předpokládáme výpočet a upřesnění vývoje povodňové situace v čase 12 hodin,“ uzavřela Vlčková.