Housata v době premiéry byla hlavně sondou do učňovského života na internátu. Dnes jsou i nostalgickým ohlédnutím za slavnou érou krnovského textilnictví.

Krnovské exteriéry a interiéry zabydlela skupina dívek, které se učí řemeslu na textilním učilišti, prožívají první lásky i každodenní trampoty v práci nebo na internátu. Pracovní scény se natáčely především v Karnole, kde s učnicemi laškoval legendární krnovský ochotník Pavel Návrat.

Svou životní roli žoviálního dědka si opravdu užil. Na plátně se ale objevili i další krnovští herci. Zuzana Tusková, bývalá zaměstnankyně kina Mír 70, si ve filmu zahrála šatnářku při scéně z diskotéky.

K natáčení Housat se vážou i různé historky. Například jak Yveta Kornová během hraní upadla, zranila se na hlavě a ránu jí zašívali zdravotníci krnovské nemocnice. Film dokonale vykresloval tehdejší šedivou dobu i vztahy mezi dívkami, jejich mistry, vychovatelkami a nápadníky. Asi nejznámější filmovou hláškou z Housat je puberťácké: „To je nějaký trhlý, ne?"

.Fanoušci filmové turistiky jezdí do Hoštic hledat dům Škopkových nebo v Křečovicích obdivují náves, přes kterou chodili pan Pávek s Otíkem ve filmu Vesničko má středisková. Existují v Krnově místa zvěčněná ve filmu Housata?

Objevily se tam například toalety krnovského kina, které se od dob natáčení změnily k nepoznání. Sociální zařízení kina známé z Housat se později od kina oddělilo, bylo přestavěno na kuchyň sousedního internátu. Dnes se tato místnost zase mění v bezbariérové WC pro návštěvníky kina.

Redakce pátrala po dalších místech, kde se film natáčel. Pomohl v tom hlavně vedoucí krnovského kina Mír 70 Pavel Tomešek, který je pamětník i znalec filmů. Podle archivní fotografie Antonína Růžičky přesně identifikoval místo, kde se scéna natáčela: internát na rohu Soukenické a Hlubčické ulice.

Schodiště, na kterém se odehrálo několik filmových scén, se skoro nezměnilo (na fotografii vlevo).

Kde se natáčelo:
• Střední odborná škola dopravy a cestovního ruchu Krnov
• Textilní podnik Karnola
• kino Mír 70
• Domov mládeže SZŠ a SPGŠ Krnov, Soukenická ulice
• Smetanovy sady
• parovody Strojosvitu Krnov