A není to v našem regionu jediná připomínka portugalského námořníka Kryštofa Kolumba, který s loděmi Santa Maria, Pinta a Niňa objevil americký kontinent.

Kolumbus Ameriku objevil v roce 1492 a každý školák ví, že tato číslovka označuje také nadmořskou výšku Pradědu, který je vysoký 1492 metrů. Kapitánem Santa Marie na Slezské Hartě je Honza Bartůšek. Během plavby hovoří s výletníky o osudech obcí, které musely ustoupit výstavbě přehrady Slezská Harta.

„Já osobně jsem spíš přes skutečné plachetní lodi, ale jízda replikou je i pro mě velkým zážitkem. Zatopené obce a osudy zdejších lidí turisty velice zajímají. Každého upozorňujeme na různé zajímavůstky, které mohou v okolí přehrady navštívit," řekl Honza Bartůšek.

Během hodinové plavby čeká pasažéry cesta z kotviště v Leskovci nad Moravicí, odkud Santa Maria v letní sezoně vyplouvá několikrát za den, směrem k obcím Razová a Roudno. Je ale možné si domluvit i více než dvouhodinovou plavbu okolo celé přehrady Slezská Harta.

„My jsme od Olomouce. Přijel jsem s dětmi, maminka musela do práce. Nejvíc mě uchvátilo to povídání o zatopených obcích, to máte až husí kůži, dost hrozné to je," svěřil se po vysednutí z repliky Kolumbovy lodě rekreant Aleš Zlámal.

Výletním okruh Santa Marie
> plavby: červenec a srpen 9 až 18 hodin
> minimum plujících je 5, maximum deset
> v roce 2013 odjela loď 530 hodin
> letos do 17. července odjeto 212 hodin
> vloni 11 školních výletů, letos 18
> nárůst turistů z Polska a Slovenska
> cizinci i z Ruska, Německa, Belgie, Francie, Španělska a Ameriky