Vítězové komunálních voleb Krnovští patrioti stojí před složitým rébusem. Aby vytvořili koalici, potřebují 14 hlasů. Sami mají 8. „Jak byste poskládali funkční koalici vy, naši podporovatelé?,“ zeptali se Patrioti svých příznivců prostřednictvím facebooku.

Právě časté monitorování názorů veřejnosti a dialog s potenciálními voliči odlišovaly kampaň Patriotů od ostatních. Nejčastěji pro opoziční Patrioty hlasovali voliči toužící po změně, kterým nevyhovuje dosavadní vedení radnice v čele s ANO a ČSSD.

Patriotům jejich příznivci navrhli uzavřít koaliční čtyřlístek s KDU-ČSL (2 zastupitelé), se sdružením Krnováci bývalé starostky Aleny Krušinové (2 zastupitelé) a ODS (2 zastupitelé). Z programů i z předchozích zkušeností je zřejmé, že tyto subjekty jsou kompatibilní, přesto má dohoda čtyř koaličních partnerů háček. Dá dohromady jen 14 hlasů, takže by v zastupitelstvu měla převahu o jediný hlas. Proto ji může ohrozit každý přeběhlík a malé strany budou v pokušení vítěze voleb vydírat. Navíc se ODS do koalice nehrne.

„Děkujeme našim voličům za přízeň, slibujeme, že budeme konstruktivní opozicí,“ vzkázala krnovská ODS veřejnosti hned po volbách. „ODS oznámila, že odchází do opozice, ještě než jsme s ní stihli jednat,“ reagovali na tento vzkaz Patrioti.

Příznivcům ODS se moc nelíbí, že jejich zastupitelé dopředu vzdávají účast v koalici. „Voliči rozdali karty a my s nimi hrajeme. Podíleli jsme se na koalici se třemi mandáty a víme, co to obnáší. Teď máme dva. Což je o 75 procent méně, než získal vítěz voleb. To je přece jasný signál od voličů, že chtějí změnu a my to respektujeme, stejně jako vítěze voleb,“ zdůvodnila svou cestu do opozice krnovská ODS, která má po volbách dva zastupitele místo dosavadních tří. Pokud bude ODS trvat na opozici, koalice bez ANO zřejmě nepřichází v úvahu.