Po berním úředníkovi Alfonzi Kavalcovi, před válkou bydlel v Bruntále v Sadové ulici. Tak jako jiní Češi musel v roce 1938, po Mnichovské dohodě a zabrání Sudet Německem, město opustit. S rodinou se odstěhoval do Klobouk. Ale nového domova si Alfons Kavalec dlouho neužil. Za ukrývání srbského důstojníka jej v roce 1942 zatkli. Nejprve jej věznili v Brně v Kounicových kolejích, později ho v Berlíně odsoudili k trestu smrti.

Soud jej odsoudil, jak tehdy uvedla oficiální zpráva: „…pro zemězrádné napomáhání nepříteli na smrt a ke ztrátě čestných občanských práv na doživotí. Kavalec podporoval uprchlého zajatce tím, že mu na jeho útěku opatřoval přístřeší a stravu."

K popravě Alfonse Kavalce došlo 20. října 1942 ve věznici v Plötzensee v Berlíně.

Jeho jménem pak v Bruntále v lednu 1946 pojmenovali ulici za městským parkem. Dříve se jmenovala Parkgasse. Ulice pojmenovaná A. Kavalce ale dnes má v oficiálních údajích název Kavalcova.

Víte, po kom se jmenuje ulice, ve které bydlíte? Kdo byl člověk, jehož jméno se zapsalo do historie Ostravy a vy ho používáte pokaždé, když sdělujete svoji adresu? Každý pátek vám to Deník pomůže zjistit v novém pátečním seriálu Lidé z rohu ulice.

ČTĚTE PRAVIDELNĚ TIŠTĚNÉ VYDÁNÍ BRUNTÁLSKÉHO A KRNOVSKÉHO DENÍKU. 

DARUJTE PŘEDPLATNÉ POD STROMEČEK A ZÍSKEJTE DÁREK NAVÍC

#flash|https://g.denik.cz/72/f9/denik-tisk.swf|500|115|TOIF#