„Nevěděli jsme, co a jak bude. Náš ředitel řekl, že nebudeme na nic čekat, a tak jsme si našli nové prostory a od 1. listopadu budeme už fungovat na jiné adrese,“ konstatovala Magdaléna Horáková z Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje.

I další firmy se poohlížejí po jiných prostorách. To ale není přáním budoucího majitele objektu, brněnského podnikatele Le Van Niena. „Pan Nien se po dražbě dozvěděl, že podnájemníky někdo leká tím, že tam bude herna nebo něco takového, a proto v souvislosti s tím rozeslal dopis. Má zájem na tom, aby podnájemníci v budově zůstali,“ sdělil Ladislav Honek, který podnikatele zastupuje. Nien jim sice nabízí smlouvu o budoucí nájemní smlouvě, zatím však má po právní stránce svázané ruce.

Budova je v majetku města Bruntál, které ji před dvěma lety pronajalo společnosti Dalimila Morise. Město nájem kvůli zamýšlenému prodeji objektu před několika měsíci vypovědělo. Moris zde může hospodařit až do konce března. Pak by měl budovu předat vlastníkovi. Firmy, které v kulturním středisku sídlí, jsou podnájemníky Morisovy společnosti a ten jim před nedávnem dal výpověď.

„Nájemníci musí budovu opustit do 31. prosince 2008. Několik podnájemníků mě požádalo o dřívější ukončení. Někteří odchází už koncem října a jiní v průběhu listopadu,“ konstatoval Moris s tím, že od nového roku nemá v plánu v budově topit, poskytovat elektřinu ani vodu. Nebrání se ale jednání s budoucím majitelem a případné dohodě.

„Je konec října a vlastník nereaguje. Podnájemníci se už poohlížejí po jiných místech. Snažil jsem se jej už několikrát kontaktovat, ale neúspěšně,“ řekl Moris a dodal: „Je třeba, aby se dohodnul, protože pokud tam nájemníci zůstanou i poté, co jim vyprší výpovědní lhůta, budou tam protiprávně.“

Le Van Nien je nyní v zahraničí. Vlastníkem objektu se stane až po zaplacení kupní ceny a podpisu kupní smlouvy, na což má podle podmínek dražební vyhlášky čas do 23. listopadu. Do té doby nemá možnost do nájemních a podnájemních vztahů zasahovat. „Pan Nien má v plánu, jakmile se vrátí ze zahraničí, jednat s městem Bruntál a se současným nájemníkem objektu,“ řekl Honek.

Zuzana Pršalová