"Pětapadesátiletý muž z Ostravy montoval za pomoci hořáku na propan-butan spojky teplovodního potrubí, přičemž s největší pravděpodobností dosud přesně nezjištěným způsobem poškodil zde instalovanou přívodní trubku plynového potrubí," popsal situaci Černohorský.

Pracovník si pak všiml, že nová spojka teplovodního potrubí je nedostatečně přilepená, takže zase skočil do výkopu se zapáleným hořákem. "V tu chvíli však došlo k explozi v místě nahromaděného plynu a následnému požáru," doplnil mluvčí policie.

Zmíněnému pracovníkovi se podařilo uniknout z místa požáru bez zranění a nezranil se ani nikdo další. Muž potom zavolal na tísňovou linku 112. Na místo dorazili profesionální a dobrovolní hasiči i policisté.

Kromě hašení požáru preventivně evakuovali 41 lidí z okolních domů. Jednalo se třeba o klienty a pracovníky blízkého Domova pro osoby se zdravotním postižením organizace Sagapo. Hmotná škoda činí podle policie asi 150.000 korun.

Na místě požáru zasahovaly čtyři jednotky hasičů, profesionální tým z Bruntálu a jednotky Sboru dobrovolných hasičů ve Vrbně pod Pradědem, Karlově Studánce a Světlé Hoře.

"Hasičům se povedlo ve 14:45 požár zcela uhasit a obě plastové přípojky neprodyšně sevřít svíracími válci. Nemuselo tedy dojít k dalšímu odkrývání plynové sítě. Následovala důkladná kontrola potrubí a předání místa nehody plynařům. Evakuovaní lidé se mohli vrátit domů. Okolnosti nehody šetří Policie ČR," shrnul událost po skončení zásahu mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Hasiči ve Vrbně likvidovali požár potrubí. | Video: HZS MSK

Zdůraznil, že hasiči měli situaci po celou dobu pod kontrolou, protože hlavní středotlaké potrubí a dvě souběžné přípojky, které jsou poškozené, neustále ochlazovali proudy vody. Aby mohlo být potrubí zcela bezpečně uzavřeno a nemusely přitom být zastaveny dodávky plynu pro obyvatele Vrbna pod Pradědem. Uvažovalo se také o vyhloubení vhodného otvoru v neodkryté části potrubí a definitivním zaslepení přípojek.

Sagapo Bruntál je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, která na Bruntálsku zajišťuje celou škálu služeb pro klienty s mentálním hendikepem i kombinovanými vadami. Například chráněné a podporované bydlení, stacionář nebo terapeutické dílny. Sagapo provozuje ve Vrbně pod Pradědem Domov pro osoby se zdravotním postižením postavený Moravskoslezským krajem v Jiráskově ulici. Město nabídlo investorovi stavební parcelu se zahradou. Středisko působí ve Vrbně pod Pradědem od roku 2016.

"K úniku plynu došlo při výkopových pracích, v blízkosti vstupu do Domova Sagapo. Jen odtud bylo evakuováno pětadvacet osob, další pak z dalších objektů. Nikdo nebyl zraněn. Jak vlastně k závadě došlo, budou zjišťovat vrbenští policisté a také kriminalisté z Bruntálu," uvedl mluvčí Policie ČR René Černohorský.

Jak dále uvedl, budou zjišťovat míru zavinění konkrétních pracovníků, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty některého z trestných činů. Podívají se na to, jak byly organizovány výkopové práce podle dostupné technické dokumentace.