Sobotní den se pro koupání nezdál být příliš šťastně zvoleným. Nakonec jistě nikdo z těch, kteří do nově otevřené Plovárny na výsluní v Úvalně zavítali, nelitovali. Přesvědčilo mě, že plovárna slibovala otevřeno i v dešti, tak jsem se tam mezi dvěma lijáky vypravil.

Přivítalo mě vstupné ve výši 50 korun pro dospělého a 30 pro dítě. Odměnou za trochu nepohodlí při občasných přeháňkách byly krásné výhledy pročištěným vzduchem do údolí směrem k Opavě. Shora koupaliště pro změnu střežila Hans Kudlich Warte neboli vyhlídka Hanse Kudlicha a kousek od ní lákala otevřená restaurace Na Strážišti.

Na koupališti jsem po 14. hodině napočítal okolo padesáti lidí. Jakmile se znovu dalo do deště, jejich řady ještě prořídly a já poučen o tom, že voda je pocitově nejteplejší, když prší, jsem se ukryl před další letní přeháňkou do pětadvacetimetrového bazénu. Voda byla opravdu příjemná a dovedl jsem si tu představit strávený nejeden prázdninový den.

Podle správce obecního koupaliště Miroslava Brázdila zatím plovárnu navštěvují hlavně přespolní. „Zatím tu pozorujeme spíše cizí návštěvníky, ti chodí i na celý den. Místní přes den pracují a stavují se spíše večer. Koupaliště je jedinečné v tom, že voda je opravdu bez jakékoliv chemie. Čištění funguje biologicky,“ vysvětlil Miroslav Brázdil.

Voda podle něj cirkuluje přes jezírka s kaskádami ze štěrku. Vodu čistí také kořeny rostlin. „Máme tu i i filtry s buničinou, které zachycují krémy a další nečistoty,“ uvedl správce koupaliště.

Koupaliště se nachází na kopci a má problémy se zásobování vodou. Proto je biologické čištění významnou úsporou. „Napuštěná voda vydrží až pět let. Na zimu se jen mírně odpustí a na jaře se koupaliště celé vysaje a doplní chybějící voda,“ dodal Miroslav Brázdil.

Koupaliště bylo poprvé otevřeno v roce 1976 a fungovalo do roku 2001. „Šli jsme s tím do voleb v roce 2010 s tím, že uděláme vše proto, aby se koupaliště zprovoznilo. Pátrali jsme, jak by se to dalo provést, a narazili jsme na technologii biotopu, která nás zaujala,“ uvedl starosta Úvalna Radek Šimek s tím, že výhodu viděli především v tom, že voda v biotopovém koupališti je vlastně pořád a vyřeší to také problém s vodním zdrojem, který se v případě Úvalna nachází dole v obci.

„V roce 2013 jsme začali sestavovat projekt. Koupaliště jsme zrealizovali za své prostředky,“ uvedl starosta s tím, že celkové náklady na obnovení koupaliště přišly obec na 8 miliónů korun.

Nakonec obec obdržela dotaci z kraje ve výši 300 tisíc a další dotaci ve stejné výši ještě obdrží. Na vybudování hřiště ještě přijde dalších 400 tisíc korun.

Nejbližší biotopové koupaliště je na Olomoucku. V Moravskoslezském kraji je koupaliště zatím raritou. Průměrně koupaliště navštíví okolo 150 lidí. Koupaliště dostane v budoucnu nové hřiště, další zatravněné plochy a také střechu nad posezením u bufetu.

Už nyní mohou návštěvníci v areálu koupaliště využívat například malou knihovničku či altánek nad koupalištěm.