Za války se z Lesního zámku stala léčebna vojáků wehrmachtu a po válce se změnil na plicní sanatorium Ozon, kde si havíři léčili zaprášené plíce. Když na Ostravsku, ve Zlatých Horách, v Horním Benešově i v dalších regionech došlo k útlumu a ukončení těžby, skokově se snížilo také množství plicních chorob. Plicní sanatorium Ozon už nikdo nepotřeboval.

Město Krnov získalo Ozon od kraje, a pak deset let marně hledalo kupce. Ozon si přišla prohlédnout řada zájemců, ale všechny odradila odlehlá lokalita, kde silnice končí točnou a dál už je jenom les. Prodat Ozon se podařilo nedávno, když cena klesla ze dvanácti milionů korun na čtyři.

Novým majitelem Ozonu je středisko praktického vyučování Renova, které by sem chtělo přemístit své sídlo z Milotic nad Opavou, které je ještě odlehlejší. Žáci Renovy dnes musí ve Vrbně chodit do školy z nádraží dva kilometry lesem.

Ozon byl pro veřejnost dlouho zavřený, ale Renova se rozhodla představit ho veřejnosti. Na dni otevřených dveří prezentovala své záměry s tímto objektem. Zástupce Renovy František Thorsten Tomčala provázel návštěvníky rozlehlou budovou a vysvětloval jim, jak se omšelé nemocniční pokoje postupně změní ve školské zařízení, včetně dílen, internátu a jídelny. Má sloužit žákům, kteří se rozhodli pro obory restaurátor historického nábytku a umělecké zpracování dřeva.

„Čeká nás spousta práce. Co nejvíc toho chceme zvládnout svépomocí a ve spolupráci se školami, které vyučují řemeslné obory. Rozvody ústředního topení jsou tak zrezivělé, že nás čeká kompletní výměna. Střecha je sice celkem v pořádku, ale je zde několik místností, kam masivně zateklo kvůli zanedbané údržbě okapů. Jednáme s památkáři i se zástupci města, v čem by nám mohli pomoct,“ uvedl František Thorsten Tomčala z Renovy.