V jednoduchosti je síla. To už se naučila od vrbenských žen vedených Boženou Daňkovou i čtyřletá Markétka Sedláková. Do Vrbna přijíždí pravidelně až z Krnova. Její maminka je ještě na mateřské dovolené, a tak si děvčata vyjížďky do sousedního města mohou dovolit. Markétka je velmi šikovná, a ráda mámě Martině pomůže. „Tady je lepidlo, maminko, na,“ pomáhala při práci malá Markétka.

I když bez práce, nevzdala se

Umění pletení výrobků z papíru se učí ve Vrbně už přes rok. Papírové tyčinky připravují ženy předem, aby se při výrobě už nezdržovaly. Není výjimkou, že papírové ruličky motají doma manželé.

„Ve Střeše se poté věnujeme jenom odborné práci, pletení,“ řekla Božena Daňková, která své kolegyně naučila většině dovedností a znalostí o technice výroby z papíru. Děvčata jsou velmi zručná, a během povídání o životě jim jde práce skvěle od ruky. To neplatilo rozhodně pro první kurzy, kdy ještě účastnice kurzů z papíru nic moc uplést neuměly.

Nyní se za své košíky nemusejí stydět. Naopak, mohu kdykoliv kohokoliv svým vkusným dárkem obdarovat. „Je vidět, že už mají napleteno,“ uvedla Božena Daňková, jejíž osud může být vzpruhou a povzbuzením pro druhé. Když přišla o práci, nesložila ruce do klína, naopak se pustila do organizace nyní tak oblíbených kurzů ve Střeše.

Holky jezdí z celého regionu

„Holky“, jak si mezi sebou účastnice kurzu říkají, pletení z papíru velmi baví. Jinak by do Vrbna pod Pradědem nejezdily z Města Albrechtic, Světlé Hory, Široké Nivy i odjinud. Dálka šikulkám není překážkou. „Pracovat budeme jen do prosince, kdy už nám začne předvánoční úklid,“ prohlásila Libuše Štýbnarová ze Světlé Hory.

Náměty si ženy samy navrhují podle vzorů z literatury, od kamarádek, moudra čerpají i z internetu. „Co nám pletení přináší? Radost, potěšení, nenudíme se doma jako některé důchodkyně, které postávají u obchodu, a akorát šíří klepy,“ spokojeně konstatovala u pletení Dana Knappová a se smíchem dodala: „My klepy šíříme tady.“ Hlavní, čeho si na společných setkáních ve Střeše cení, je výtečná parta lidí.