Slavnostním vysazením platanu ve Smetanových sadech ve středu odstartovala kampaň Krnov Město stromů. Školáci z okolních škol se snažili, aby také mohli přiložit ruku k dílu.

„Tento platan bude nám i budoucím generacím připomínat, že nesmíme při rozvoji města zapomínat na zeleň. Původně jsme zvažovali vysazení lípy, českého symbolu, ale těch je už v sadech plno, a tak jsme zvolili platan, kterého si každý všimne. Můžete se podívat na starý velký platan, který roste ve Smetanových sadech, jak je to krásný strom s různobarevnou kůrou,“ uvedl Dušan Martiník z odboru životního prostředí.

Slavnostní vyhlášení Krnova Městem stromů se pak přesunulo na náměstí, kde starostka města Renata Ramazanová převzala od generálního partnera kampaně, firmy Tetra Pak, šek na 250 tisíc korun. Díky těmto prostředkům může Krnov realizovat projekt Zasadíme stromy a společně s nimi zapustíme kořeny a nabídnout svým občanům celý rok přednášek, výstav, besed, soutěží a dalších akcí na téma ústřední stromy a životní prostředí.

Program na Hlavním náměstí pokračoval koncertem pěveckého sboru Ars Voce a přehlídkou dalších zajímavých souborů. Poprvé zde byl představen maskot kampaně Stromovníček Krnovský. Přímo na náměstí proběhla anketa zaměřená na životní prostředí, při které studenti Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy v Krnově oslovili kolemjdoucí občany s dotazníkem.

„Odpovědi budou pro nás důležitým zdrojem informací a námětů na zlepšování města, ve kterém žijeme,“ řekla Jana Vágnerová z krnovského odboru životního prostředí.

Oslavy se z náměstí přesunuly do knihovny, kde už čekali místní skauti a jejich výstava fotografií přírody Natura mater nostra. Den završil večerní koncert Věry Martinové v městském divadle. Další doprovodnou akcí je označení stromů a keřů v centru města tabulkami s českými a latinskými názvy.