Dosavadní bezplatný systém parkování v Krnově způsobil, že krnovské náměstí je v pracovní dny přeplněné automobily, které často stojí i na místech, kde nemají.

Lidé také marně hledali parkovací místo při návštěvě polikliniky, banky nebo pošty.

Když napadl sníh, dalo se podle bílé čepice na autech snadno poznat, že některá jsou odstavená na jednom místě celé dny i týdny, zatímco ostatní řidiči marně krouží kolem a hledají volné místo. Pokud budou řidiči za parkování platit, pořádně si rozmyslí, zda je pro ně opravdu nezbytné odstavit auto přímo v centru Krnova.

A dojde i na botičky

„Očekáváme, že než si řidiči na nový systém zvyknou, budou se snažit improvizovat a parkovat na okraji placené zóny, kde se dá, aby ušetřili. Někdo se třeba bude vymlouvat, že si auto v placené zóně odstavil jen na chvíli, aby si odskočil něco koupit nebo vyřídit, nebo se řidiči pokusí odstavit auto mimo vozovku na trávníku nebo na chodníku. Aby si uvědomili, že parkovat lze jen na místech, která jsou k tomu určená, začnou krnovští strážníci v červnu ve zvýšené míře nasazovat botičky," prozradila krnovská starostka Alena Krušinová.

Městská policie v Krnově má sice ve své výbavě botičky už dnes, ale využívá je jen sporadicky, například když se řidič špatným parkováním dopustil opravdu závažného ohrožení bezpečnosti.

„Po zavedení placeného parkování se budou botičky sice využívat často, ale pokuta za jejich odemknutí bude jen mírná a výchovná, do pěti set korun," dodala starostka.

Přestože v okolí náměstí je dostatek bezplatných parkovišť s velkou kapacitou, lidé si zvykli zaparkovat tak, aby na své auto viděli z okna. Protože nový placený systém nemá žádné výjimky ani zvýhodnění pro rezidenty, zástupci města očekávali vlnu protestů.

„Očekávali jsme, že zavedení parkovacích automatů bude provázet mnohem víc nesouhlasných reakcí, ale zatím se zdá, že pro ně lidé mají pochopení. Nějaké připomínky sice evidujeme, ale není jich mnoho. Nejvíce stížností a žádostí o výjimky zatím přišlo od lékařů, kteří působí na poliklinice," dodala starostka.

Parkovací karty

Za parkovaní budou řidiči v Krnově platit od pondělí do pátku v době od 8 do 17 hodin a to deset korun za hodinu. Zájemci si budou moci koupit parkovací kartu, roční za čtyři tisíce korun, půlroční za 2500 korun.

Tuto předplacenou kartu si bude moci koupit každý bez omezení adresy podnikání či místa trvalého bydliště. O vydávání rezidenčních karet určených pro obyvatele z těch částí města, které spadají do zóny placeného stání, město neuvažuje.

„Našim cílem není na parkování vydělávat, v takovém případě bychom zpoplatnili i sobotu dopoledne a prodloužili dobu, kdy za parkování lidé zaplatí. Jde nám jen o regulaci parkování. Lidé v těchto zónách nechávají auta stát i celou pracovní dobu a ti, kteří přijedou během dne si něco vyřídit na úřadech, k lékaři nebo nakoupit, nemají šanci zaparkovat. Pro řidiče, kteří potřebují odstavit auto na delší dobu, existuje v každé lokalitě alternativa, ať už na odstavném parkovišti na náměstí Minoritů, vedle požární zbrojnice na ulici U Požárníků nebo na parkovišti u prodejny Albert," uvedl místostarosta Michal Brunclík.

Co s vybranými penězi

Ve třech parkovacích zónách budou lidé mít k dispozici celkem devět parkovacích automatů, které budou rozmístěny tak, aby platící nemuseli přecházet na druhou stranu komunikace a splnění jejich povinnosti je stálo co nejméně úsilí. „Krnovské občany by měla potěšit dohoda, že peníze z parkovného zůstanou v této kolonce městského rozpočtu a budou použity na vybudování nových parkovacích míst, zlepšení stavu těch stávajících, případně na pokrytí dotace, kterou město každoročně platí dopravcům za zajištění městské hromadné dopravy," upřesnil místostarosta Brunclík. Pokud se nový systém parkování osvědčí, má město už vytipovanou další lokalitu, kde je problém s parkováním alarmující u nemocnice. Nejdříve ale musí vedení nemocnice vyřešit parkování vozidel svých zaměstnanců uvnitř areálu.