V našem regionu patří k vyznavačům domácího piva Milan Krejčí z Třešmešné. Syn Milana Krejčího se před pěti lety odstěhoval na ostrov Malta, který je současně nejmenším státem EU. Našel si tam práci v oboru počítačů a začal trénovat bojové umění aikido.

„Dokud Malta bývala britskou kolonií, o dobré pivo tam prý neměli nouzi, ale po vyhlášení nezávislosti se situace zhoršila. Syn má na Maltě kamarády z různých států a všichni unisono nadávají, že ty místní patoky se nedají pít. Je tam pořád horko a sucho, takže člověk i několikrát denně dostane chuť na jedno orosené. Místo pořádného piva ale na Maltě seženete leda tak nahořklou vodu bez pěny. Je to úplně jiná pivní kultura. Tehdy jsem začal přemýšlet, zda bych chudákům odříznutým na ostrově od zdroje piva dokázal nějak pomoct," prozradil Milan Krejčí, proč se před pár lety vydal na exkurzi do bruntálské sladovny, aby se něco dozvěděl o výrobě piva.

Právě bruntálská sladovna, která v polovině devadesátých let začala vyrábět slavné „pivo v prášku", má obrovskou zásluhu na světovém rozmachu homebrewingu. Bruntálský výrobce sladu dodává suroviny nejen evropským pivovarům, ale má odběratele třeba v Kanadě, USA, Vietnamu, Rusku nebo v Austrálii. Bruntálský slad znají jak pivovary zvučných jmen, tak příznivci domácího kutilského vaření.

„Surovina ve skutečnosti není prášek, ale tekutý sirup. Zjednodušeně se dá říct, že zrnka pšenice nebo ječmene obsahují škrob, ze kterého vznikne cukr a z něj pak kvašením alkohol. V první fázi musíte z obilovin vyrobit sladinu, která se povaří s chmelem, aby nápoj dostal hořkost. Výsledkem je mladina, ve které kvasinky vyrobí alkohol.

Začátečník klidně může přeskočit tyto úvodní kroky a rovnou si koupit sladové výtažky nebo mladinový koncentrát. Posledním úkolem je dodat pivu správný říz a pěnu," popsal Milan Krejčí podstatu pivovarnictví i homebrewingu.

.

Pasterizace piva je vražda

Čeští fanoušci homebrewingu neboli homebrewiáři se v diskusních fórech v jednom kuse hádají o každý detail výrobního procesu, ale v jednom se shodnou všichni: pasterizace piva je vražda.

„Pasterizace v pivu zabije vše živé a zdravé ve jménu prodloužené trvanlivosti. Přitom při dodržení hygieny vám domácí nepasterizované pivo vydrží minimálně rok. Dá se pít už po měsíci, ale nejlepší chuť dostane po půlroce dozrávání v lahvi. Domácí pivo se obvykle vyrábí ve třiadvacetilitrových nádobách, takže jedna várka představuje asi čtyřicet piv, které si můžete stočit do láhví nebo do soudku.

Skalní fanoušci domácího piva obvykle mají několik nádob na kvašení, aby stále měli po ruce výběr několika druhů v ideální zralosti," prozradil Milan Krejčí hlavní přednosti domácího piva.

Vlastní pivo vyvolává respekt

Vlastní slivovicí, hruškovicí nebo kalvádosem dokáže návštěvu pohostit kdejaký zahradník, ale když někdo třeba na letní grilovačce postaví před kamarády několik druhů vlastnoručně vyrobeného piva, stane se rázem hrdinou dne a sklidí všeobecný respekt. Tedy pokud se mu várka povedla.

Základní mikropivovar si pivovarník amatér vybaví za necelých patnáct stovek. „Když si koupíte hotový sladový koncentrát namíchaný profesionálními sládky, bude mít vaše pivo přesně deklarovanou chuť a výrobní náklady jsou asi 9 až 12 korun na jeden půllitr.

Pokud si už trochu věříte a troufnete vyrobit pivo přímo z obilného sladu, otevře se vám obrovský prostor pro experimenty s chutí i barvou. Navíc se dostanete na výrobní cenu 7 až 9 korun za jedno pivo," uzavřel průkopník homebrewingu Milan Krejší, který své kamarády rád překvapuje odvážnými pivními experimenty, ale i klasickou chutí k nerozeznání od známých značek. Jeho největší chloubou je v současnosti jantarové pivo.

.