Jinak v Česku druhý den po sobě padaly teplotní rekordy, zaznamenalo je hned 46 z celkových 165 stanic měřících alespoň 30 let. A třeba v Plzni na dvou stanicích bylo víc než 24 stupňů Celsia.

Teploty byly velmi vysoké právě na jihozápadě Čech i díky velmi nízké vlhkosti. Ani obyvatelé MS kraje si v sobotu na nějaké nízké teploty stěžovat nemohli, spíš naopak. Víc než 23 stupňů naměřili například v Bohumíně nebo Karviné.

Nejvíc teploměr ukázal na stanici Plzeň, naměřených 24,6 stupně Celsia ale meteorologové nepovažují za rekord, protože tato stanice nefunguje víc než 30 let. Nejvyšší rekordní teplotu měli v Plzni-Bolevci, kde dnešních 24,4 stupně Celsia přepsalo dosavadní maximum 23,3 stupně z roku 2021.

Požár pily ve Frýdlantu nad Ostravicí.
Požár pily ve Frýdlantu nad Ostravicí způsobil škody za sedm milionů

V Česku jsme se dokonce málem dočkali letního dne, to jest dne s teplotou 25 stupňů. Nakonec jsme se nedočkali a na vině byl právě prach ze Saharské pouště. „Teploty výrazně ovlivnil rozptýlený saharský prach a vysoká oblačnost, která se následkem prachu tvořila více. Teploty byly na řadě míst i o 2 - 4 °C nižší, než předpokládaly numerické modely, které – jak jsme upozorňovali – neumí vliv tohoto jevu zahrnout do výpočtů. Spoléhání na prosté bodové předpovědi např. z aplikací bez širšího povědomí o povětrnostní situaci se tak dnes nevyplatilo,“ uvedl na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Meteorologové zdůraznili, že dnes šlo o extrémní hodnoty naprosto netypické pro konec března. „Ty odpovídají trendu častějších extrémů spojených s klimatickou změnou. Pokud by se navíc nenacházel v atmosféře rozptýlený prach, rekordy by dnes padly na drtivé většině stanic,“ uvedl ČHMÚ. Saharský prach se do Česka začal od noci dostávat od jihozápadu. Vedle snížení teplot také zhoršil ovzduší a zamlžil oblohu, a tak meteorologové vyhlásili smogovou situaci nad dvěma kraji (Vysočina a Jihočeský). Prach však létal nad územím celé republiky.