Právě na základě tohoto paragrafu byl 3. listopadu okresním soudem v Bruntálu potrestán roční podmínkou šéfredaktor časopisu Legalizace Robert Veverka.

Ten se stal známou tváří Pirátů, když za ně jako nezávislý kandidoval do senátu, do parlamentu i do zastupitelstva Prahy 2. Zatím nepravomocný trest pro Roberta Veverku společnosti připomněl, že i publikování pravdivých informací o konopí lze interpretovat jako šíření toxikomanie a trestně stíhat.

Šéfredaktor magazínu Legalizace Robert Veverka.
Průlomový trest za šíření toxikomanie v Bruntále. Šéfredaktor dostal podmínku

Robert Veverka se v minulosti společně s dalšími experty podílel na přípravě návrhů, které pak předkládali Piráti v duchu racionálnější regulace konopí. Magazín Legalizace, za který je šéfredaktor Robert Veverka trestně stíhán, je ale jeho osobní iniciativou a s Pirátskou stranou nijak nesouvisí.

Ferjenčík: bojujeme za změnu paragrafu

Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka je stíhání za “šíření toxikomanie” časopisem nepřijatelné. „Podobnou šikanu a omezování svobody slova rozhodně odmítáme. Na stranu pana Veverky se postavili i někteří nezávislí odborníci nebo pacienti, kteří konopí využívají na léčebné účely. Naše země má opravdu dost jiných palčivých problémů, než aby se musely soudy zabývat podobnými absurditami nebo aby kvůli nim dokonce končili lidé ve vězení,“ vyjádřil se Ferjenčík ke kauze s tím, že Veverka je dlouholetý registrovaný příznivec Pirátů, ale členem strany není.

Kapacita kovidového oddělení krnovské nemocnice je zatím dostatečná, ale pacientů stále přibývá. Listopad 2021.
Covid v Krnově. Počty pacientů s nákazou v nemocnici rostou, někteří leží na JIP

Proč Piráti kritizují současnou podobu paragrafu o šíření toxikomanie? „Za Pirátskou stranu dlouhodobě bojujeme za úpravu nejasné formulace tohoto paragrafu, ve kterém se lze dočíst, že podpora, svádění či podněcování ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu může být potrestána odnětím svobody až na jeden rok a v případě podněcování šířením pomocí médií až pět let. Nejasně definované “svádění a podněcování” vznáší mezi lidi i orgány činné v trestním řízení mnoho nejistoty,“ komentoval Ferienčík „Veverkův“ paragraf.

Zavedeme regulaci reklamy

Piráti a starostové slíbili svým voličům změnu konopné legislativy.

„Lidem umožníme o konopí legálně mluvit a psát, zvát ostatní dospělé k jeho užití a taky se o něj podělit. Souběžně do zákona o regulaci reklamy vneseme nový paragraf, který zavede regulaci reklamy na prodej osiva či sazenic rostlin konopí, konopí samotného a dalších produktů. Návrh bude přísnější než současná regulace reklamy na tabákové výrobky,“ stojí ve společném programu Pirátů a Starostů, kteří chtějí při návrzích na změnu legislativy využít zahraničních zkušeností a celkově reformovat regulaci zacházení s konopím.

Cíl: čtyři miliardy ze zdaněného konopí

„Odhlédneme-li od lidskoprávní roviny, je regulovaná dostupnost konopí vhodná i proto, abychom nepromeškali příležitost, jakou skýtá současný boom zemědělství, průmyslu a navazujících služeb, ke kterému v důsledku uvolňování konopné prohibice dochází i v dalších zemích Evropy i světa. Regulací trhu s konopím ročně ušetříme miliony korun za represi a 4 miliardy získáme zdaněním.

Obchvat Krnova, 2. listopadu 2021.
Obchvat Krnova stál miliardu. Jestli to za to stálo, co na něj říkáte

Omezíme černý trh a z něj plynoucí přístup mladistvých ke konopí. Dospělým uživatelům se dostane ochrany spotřebitele, na jakou jsou zvyklí u běžných produktů,“ stojí ve společném programu Pirátů a Starostů.

K TÉMATU

Z programu Pirátů a Starostů-Zrušíme trestní postih za zacházení s konopím a konopnými produkty, které bude v souladu s novou regulací trhu s konopím. Tím zastavíme zbytečnou konopnou represi.-Zavedeme zdanění komerčně distribuovaného konopí pomocí vhodné nepřímé daně, čímž stát získá finanční prostředky např. k dofinancování zdravotní péče a služeb prevence rizikového návykového chování.-Na základě vědeckých faktů specifikujeme limity pro obsah THC v potravinách a obsah těžkých kovů, plísní, pesticidů a zbytkových rozpouštědel v konopných produktech.-Zavedením koncese na prodej konopí zajistíme obcím a městským částem efektivní způsob regulace, kde budou prodejny s konopím moci být a kde ne. Také jim umožníme rychle zasáhnout proti případnému prodeji konopí mladistvým odebráním koncese prodejně, kde k němu dochází.-Zavedením koncesí na pěstování a zpracování konopí umožníme Státní zemědělské potravinářské inspekci snadno kontrolovat pěstírny či zpracovatelská zařízení, stejně jako jí umožníme odebráním koncese účinně zasáhnout proti porušování platných hygienických, výrobních či administrativních pravidel. Odkaz zde