Posluchači se mohou zaposlouchat do alikvotních tónů, které nejen rezonují s naší duchovní podstatou, ale léčí i naše tělo. Zajímavostí je i to, že součástí hudebního nástroje je vodní hladina, která během hry vytváří rezonanční obrazce a ve fortissimu dochází až k její levitaci do výše řady centimetrů. Hudební zážitek je tak doplněn i silným zážitkem vizuálním. Koncert v Bruntále se koná ve Společenském sále na Ruské ulici, a to dnes 7. června v 18.30 hodin.
Vodnářský zvon je nástroj, který pochází z čínsko-tibetské oblasti. Je starý minimálně 3500 let, počátky jeho historie spadají do doby dynastie Ming. „Již staří lámové mluvili o tom, že jeho zvuk prochází celým tělem a působí přímo na buňky silným léčivým vlivem. Je slit ze sedmi druhů kovů symbolizujících naši sluneční soustavu, tedy: zlata- Slunce, stříbra- Měsíc, rtuti- Merkur, mědi- Venuše, železa- Mars, cínu- Jupiter a olova- Saturn. Hraje se na něj holýma rukama, hlasem, myšlenkou, ale zejména srdcem. Obsahuje vodu, která během hry na své hladině v nespočetných obrazcích doplňuje zvuk. Nejfantastičtějším je ale fortissimo, kdy náhle vodní hladina levituje do výše dvanácti centimetrů až metru. Síla zvuku je zde ohromná a vyrovná se zvonu, je kolem 110 decibelů,“ uvedla za organizátory Dagmar Mrajcová.
Projekt Vodnářský zvon aneb Společná věc je obrazem propojení současné technické kultury s kulturou, která k nám promlouvá přes staletí a tisíciletí, nacházejíce tak stále více vzájemného obohacení. Tomu odpovídají výrazové prostředky projektu, kde decentně užitá nejmodernější dostupná audiovizuální technika umocňuje tisíciletý nástroj. Vzniklý kontrast může posluchače posunout jak po stránce intelektuální, tak emocionální. Připomíná krásu každodenního našeho světa, naše místo v něm, a to obrazy krásy naší země, rostlin, zvířata také vesmíru z Hubbleova teleskopu a tvoří tak zajímavou kulisu na promítacím plátně. Hudební zážitek je doplněn i o vizuální zážitek levitující vodní hladiny a obrazy na plátně.