Čím jste jako malý chtěl být?

Když jsem byl na základní škole tázán na své budoucí povolání, několikrát jsem změnil názor. Jak také jinak v tomto věku? Co si pamatuji, chtěl jsem být archeolog, nejspíš kvůli dojmu z filmu Indiana Jones, pak prodavač v Tuzexu, to prostředí mi učarovalo, líbilo se mi, že tam mají exkluzivní zboží 
z oblasti hi-fi techniky, a nakonec jsem uvažoval o archivnictví nebo restaurování historických písemností, v té době jsem sbíral staré knihy, časopisy a dokumenty.

Jaký jste byl žák?

Patřil jsem k lepšímu průměru. Na základní škole jsem měl průměr do 1,5. Při studiích knihovnictví to bylo o něco horší, ale vždycky jsem se s tím popral tak, aby to bylo aspoň dobré. Ne všechny předměty mě totiž bavily. Jsem humanitního zaměření.

Jakou máte práci?

Pracuji v knihovně jako hudební knihovník a IT pracovník současně.

Co máte rád na práci, kterou děláte?

V životě mám zatím to štěstí, že jsem vždy dělal to, co mě skutečně baví, což beru jako velkou devizu. Moje práce se totiž prolíná s mými koníčky.

Kde nejvíc naberete síly, jak relaxujete?

Nejvíc mě nabíjí hudba. Když poslouchám nahrávky, které miluji, je to pocit úžasné euforie. K tomu nějaká kvalitní literatura nebo historický časopis a není co řešit.

Sportujete? Který sport vás baví?

Nesportuji. Přiznám se, že tohle je oblast, která jde zcela mimo mě. V dětství jsem závodně střílel, vedl jsem si poměrně dobře. Bohužel s odchodem do Brna na studia se tato kapitola uzavřela, nicméně na to rád vzpomínám.

Jaká kulturní událost vás v poslední době zaujala?

Koncert britské synth-popové skupiny Scarlet Soho v Kofola Music Clubu. Je to žánr, který u nás 
v současné době nemá bohužel moc příznivců. Proto jsem rád, že zavítala do Krnova konečně 
i kapela, která je šálkem mého čaje.

Máte nějaké oblíbené místo ve městě či regionu?

Jsem lokální patriot, takže Krnov je moje oblíbené místo jako celek. Každý den chodím do práce přímo přes centrum, pěší zóna, podloubí, Hlavní náměstí. Miluji historii a pracovat v budově, jakou je knihovna, bývalá továrnická vila, je pro mě ctí.

Pochopitelně pohled na město 
z kopce Cvilína či rozhledny jen tak něco nenahradí. Vždy když se vracívám domů a vidím tu známou siluetu, je mi tak nějak hezky u srdce. Mimo Krnov se cítím krásně například v Hradci nad Moravicí, úžasné místo, kdo tam ještě nebyl, tomu doporučuji navštívit!

Jakou zemi máte rád?

Tu naši, ale pokud se ptáte na zahraničí, jednoznačně Francii. Možná jsem byl v minulém životě Francouz, protože kultura, umění, architektura, historie, příroda a vše okolo mě vždycky fascinovalo. V Paříži jsem byl jen jednou, ale bylo to nezapomenutelné a rád bych se tam ještě jednou podíval.

Jakou máte nejoblíbenější hudební skupinu a zpěváka?

Zrovna tahle otázka je pro mě dost složitá. Jsem totiž velký hudební fanoušek a sběratel, takže jmenovat jen jedno jméno není u mě prakticky možné. Obecně můžu říci, že jsem výsostný melodik a miluji zahraniční tvorbu zejména 80. let. To je moje doména.

Styl synth-pop, new romantic, italo disco, eurodisco, ale i melodic rock či původní gothic rock. Kdybych měl jmenovat někoho konkrétního, tak každopádně vedou Mike Mareen, Savage, Radiorama, Silent Circle a třeba Fancy. Z těch obecně známých interpretů pak Alphaville, A-HA, Pet Shop Boys, Sandra, C. C. Catch.

Cením si práce skladatelů a producentů, jako jsou Michael Cretu, Luis Rodriguez, Harold Faltermeyer, Giorgio Moroder, Dieter Bohlen nebo Frank Farian. Je to hudba plná letní pohody a je pozitivní. Umí si poradit se stresem.

Co byste v životě nechtěl zažít?

Válku!

Která historka vás v poslední době pobavila?

Mé povolání přináší průběžně různé úsměvné zážitky s návštěvníky knihovny. Byl bych však nerad, kdyby se v nich někdo poznal, takže radši pomlčím.

Vaše nejoblíbenější jídlo? Vaříte si ho sám?

Miluji rýži a jídla s ní spojená. Například roštěnku, španělské ptáčky. Mimoto také sýrovou nebo smetanovou omáčku. Ze zeleniny rajčata a okurky. Také čerstvé ovoce, jako třešně, nektarinky, meloun. Nejsem kuchař, dokážu připravit základní jídla, jako je řízek, kuře, v kuchyni netrávím moc času.

Máte radši pivo, nebo víno?

Pivo nepiji vůbec. Takže dávám přednost vínu, sladkému červenému, případně růžovému.

Co děláte, když na vás přijdou chmury?

Pustím si nějakou příjemnou hudbu nebo filmovou komedii. Pokud je to v tu chvíli možné, tak vyhledám přátele, se kterými se dá zažít nějaká legrace nebo se s nimi dobře povídá, a chmury jsou rázem pryč.

Který moderní přístroj byste oželel?

Tablet, něco, co absolutně nepotřebuji.

Petr MunclingerBydliště: Krnov
Povolání: hudební knihovník
Vzdělání: středoškolské