Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Dokládal: Do Krnova jezdím za rodinou 
a na srazy spolužáků

/ROZHOVOR/ Letos v září uplyne 140 let od založení krnovské reálky, která je přímým předchůdcem gymnázia. U této příležitosti se do Krnova na velký sraz chystají lidé, kterým zdejší gymnázium dalo vzdělání a dobrý základ do života.

29.8.2015 1
SDÍLEJ:

Petr Dokládal, krnovský rodák, žil ve svém rodném městě do roku 1977. Má za sebou práci diplomata, nyní pracuje jako generální ředitel společnosti ČEZ v Bulharsku.Foto: archiv Petra Dokládala

V lavicích krnovského gymnázia sedával také PhDr. Petr Dokládal, který díky dlouhodobému působení na ministerstvu zahraničních věcí býval zástupcem České republiky v několika zemích. Od ledna 2011 je nejvyšším manažerem Skupiny ČEZ v Bulharsku. Zeptali jsme se ho, jak vzpomíná mládí prožité v Krnově a zdejší gymnázium.

Jak dlouho jste žil v rodném Krnově?

Velmi rád se zapojím tímto příspěvkem, neboť na Krnov rád vzpomínám. Narodil jsem se zde 2. září 1959 a žil jsem v Krnově do roku 1977. Tehdy jsem dokončil třetí ročník krnovského gymnázia a šel studovat do zahraničí na Institut mezinárodních vztahů v Moskvě.

Kde jste působil po ukončení studia?

Po skončení studia jsem 27 let působil jako kariérní diplomat Ministerstva zahraničních věcí ČR. Působil jsem postupně 
ve Vietnamu jako ředitel personálního odboru ministerstva 
v letech 1991 až 1994. Pak jako generální konzul České republiky
v kanadském Montrealu
v letech 1994 až 1999.

Jako velvyslanec České republiky 
v Bulharsku jsem působil v letech 2001 až 2006 a pak na stejném postu v Rumunsku 2006 až 2010. Také jsem ještě postgraduálně studoval na Stanford University v Kalifornii v USA a v Centru bezpečnostních studií v Garmisch-Partenkirchenu v Německu.

Máte v Krnově stále ještě rodinu a přátele?

V Krnově dosud žije můj otec Jan Dokládal, kterému je už 83 let. Znají ho hlavně krnovští železničáři, protože celoživotně pracoval v krnovském lokomotivním depu. V Krnově žije také moje sestra Jarmila s rodinou, která je učitelka mateřské školky.

Kvůli své práci musíte trvale žít 
v zahraničí. Vracíte se ještě někdy do Krnova?

Obvykle jednou nebo dvakrát ročně do Krnova zavítám. Naposledy jsem byl v Krnově přesně před rokem a předtím 
v červnu 2013 na srazu naší třídy krnovského gymnázia po 35 letech. Po pěti letech jsem se tehdy opět sešel se svými spolužáky, 
s nimiž jsem udržoval spíše občasný kontakt.

Na srazu byla přítomna například také paní profesorka Čajanová. Předchozího třídního srazu v Krnově jsem se zúčastnil také v roce 2008.

Sledujete stále dění v Krnově?

Přestože jsou mé vzpomínky na Krnov spíše z dětských let, prostřednictvím příbuzných a známých, a samozřejmě také z internetu a médií sleduji dění ve svém rodném městě. Díky tomu jsem například přispěl na obnovu města po povodních v roce 1997 a organizoval také sbírku mezi krajany z moravských regionů.

Mezi nimi byla také bývalá ředitelka krnovského gymnázia, tehdy žijící v Montrealu, paní Jílková. Z takto získaných peněz byl částečně obnoven a opraven krnovský dům pionýrů, který byl hodně zasažený povodní. Sleduji také úspěchy krnovských sportovců, výsledky voleb, přípravy na stavbu městského obchvatu a podobně.

Vím například, že předchozími starostkami Krnova byly mé exspolužačky 
z gymnázia Ramazanová a Krušinová.

Můžete připomenout další příklady svého pozitivního vztahu ke Krnovu?

Jako další příklad mého trvale pozitivního vztahu k našemu městu mohu uvést velkou osobní angažovanost při získání zakázky na opravu varhan v sále rozhlasu v Bukurešti, které byly poškozeny zemětřesením. Jde o zakázku realizovanou v roce 2009.

Tyto varhany pro Bukurešť ze sedmdesátých let byly jedním z největších děl krnovských varhanářů v zahraničí. Oprava stála 12 milionů korun. Na znovuobnovení těchto varhan se podílelo několik desítek krnovských odborníků.

Slavnostní obnovy varhan se zúčastnila politická elita dnešního Rumunska.

V současnosti působíte jako zástupce ČEZ v Bulharsku?

Zkušenosti z diplomacie využívám nyní ve prospěch polostátního významného českého investora. Dnes působím už pátým rokem jako generální ředitel společnosti ČEZ v Bulharsku. ČEZ zde vlastní distribuční společnost s 2,2 milionuy zákazníků a tepelnou elektrárnu ve Varně. Zároveň zde investuje do obnovitelných zdrojů.

PhDr. Petr DokládalSoučasné bydliště: Sofie, Bulharsko
Rodné město: Krnov
Současné povolání: regionální manažer Skupiny ČEZ v Bulharsku (od ledna 2011)

Předchozí kariéra v diplomacii: Dlouhodobé působení na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Působil například jako generální konzul České republiky v kanadském Montrealu. Zkušenosti získal také na pozici mimořádného a zplnomocněného velvyslance České republiky nejdříve v Bulharské republice (2001 až 2006) a následně v Rumunsku (2009 a 2010). Petr Dokládal hovoří anglicky, francouzsky, rusky a bulharsky. V pozici country manažera ČEZ vystřídal Jana Vaveru, který v Bulharsku pro Skupinu ČEZ pracoval od roku 2006.

ČEZ v BulharskuSkupina ČEZ působí v Bulharsku 
v oblasti prodeje, distribuce i výroby elektrické energie. V roce 2005 ČEZ v privatizaci získal majoritní podíly
v tehdejších třech distribučních společnostech na západě Bulharska. 
O rok později získal v tendru elektrárnu Varna. Dodávku elektřiny v roční výši asi 8,7 TWh zajišťuje pro víc než dva miliony bulharských zákazníků.

Autor: František Kuba

29.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Počítačový kurz pro seniory

Ondřej Štveráček Quartet a  Ryan Carniaux

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Jazzový klub se vrací pod střechu

Po letní sezoně venkovních festivalů a koncertů se rýmařovský jazzclub opět vrací na pódium Střediska volného času Rýmařov.

Koncert komorního dua

Koncert komorního dua Vientomarero flétnistky Michaely a kytaristy Jiřího Mecových budou moci diváci vidět ve čtvrtek 19. října v sále Základní umělecké školy Bruntál.

Krnov bojoval, ale na body nedosáhl

Zklamaný z výsledku byl po utkání v Bohumíně trenér krnovských hokejistů Jaroslav Plánovský. Hosté nehráli špatně, jenomže zahazovali šance, takový Tomáš Polok zahodil čtyři tutovky.

Horní Benešov se z Frýdku vrátil s prázdnou

Krajská hokejová liga ve středu pokračovala dalším kolem, v jehož rámci do moderní frýdecko-místecké haly Polárka zavítal tým Horního Benešova. Hostům se ale příliš nedařilo a z Frýdku si odvezli prohru v poměru 0:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení