VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krnovští bojují peticí za záchranu aleje

KRNOV - Záměr vybudovat velkorysou školní tělocvičnu na Janáčkově náměstí si vyžádá vykácení javorové aleje, kterou tvoří 19 vzrostlých stromů. Proti tomu se postavili autoři petice Naše stromy – záchrana javorové aleje, kteří pod své požadavky již shromáždili na pět stovek podpisů.

28.9.2007 1
SDÍLEJ:

V těchto místech by měla v budoucnu stát nová hala.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Petice připomíná, že alej je stará asi 110 let a původně lemovala cestu do statku. Při pohledu z cvilínské rozhledny je nepřehlédnutelným orientačním bodem. „Navrhovaná stavba tělocvičny o rozměrech 50 krát 30 metrů má podle záměru sloužit nad rámec školního využití, pro akce republikového charakteru. Hala výškově ani rozměrově nekoresponduje se zástavbou rodinných domků v okolí. Je megalomanská, necitlivě umístěná v lokalitě,“ uvádí petice.

Tu přišli mluvčí petičního výboru představit krnovskému zastupitelstvu. „Upozorňuji, že většina z nás jsou sportovci. Nemáme nic proti výstavbě nového sportoviště, ale proti jeho umístění. Tak ohromnou halu nemůže škola využít. Jako tělocvična pro potřeby školy je to předimenzované, a pokud je to městská sportovní hala, určitě by se pro ni našlo mnohem vhodnější místo. Naše důvody jsou nejen ekologické a estetické, ale také urbanistické. Stromy tam stojí z dob, kdy ještě nikdo z nás nebyl na světě. Alej zachraňuje příjemné mikroklima v klidové části města. Víme, že už se připravuje zadání projektu. Jakmile se vytvoří, nebude už cesty zpět, protože se bude argumentovat vynaloženými penězi. Spojení školní tělocvičny a městské haly je nešťastné,“ řekl František Vidmoch z petičního výboru.

Jeho kolegyně dodala, že ve srovnání s půdorysem školy zabere tělocvična velmi rozlehlou plochu a vyjádřila obavy, že kapacitě tělocvičny neodpovídají parkovací místa a že projektant bude muset šetřit místem i v šatnách a zázemí a že nejspíš bude nutné vchod pro diváky dispozičně řešit jedině vstupem přes hrací plochu.

„Zatím probíhá výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace, takže argumentovat v této fázi zázemím a mluvit o tom, kudy povede přístup pro diváky, je opravdu předčasné. Netuším, jak bude tělocvičnu řešit projektant, který teprve bude vybrán. Jestliže v roce 1961 byl postaven kumbálek 15 na 18 metrů, který je nazýván školní tělocvičnou, a toto provizorium tam vydrželo přes 46 let, je to ostuda města. Tato největší krnovská škola potřebuje odpovídající tělocvičnu a zastupitelstvo se na tom shodlo napříč politickými stranami,“ odpověděl petičnímu výboru místostarosta Bedřich Marek.

„Vaše informace, že jde o městskou halu, není správná. Zastupitelstvo schválilo školní tělocvičnu o těchto rozměrech, protože škola má kapacitu 900 žáků. Ani obavy z nedostatku parkovacích míst nejsou opodstatněné, protože se blízko buduje velké parkoviště u nemocnice. Tělocvična nezatíží lokalitu dopravou,“ dodal radní Libor Nowak.

Podle starostky Renaty Ramazanové se připravují komplexní podklady pro radu města, aby mohla všechny podněty zvážit a zaujmout stanovisko k petici. „Zastupitelstvo, kterému je petice adresována, bude mít na příštím zasedání stanovisko rady a na základě toho může rozhodovat. Zákon o obcích nám ukládá vyřídit podnět do devadesáti dnů a příští zasedání je v listopadu, takže termín bude splněn.“

28.9.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Silný vítr. Ilustrační snímek.

Meteorologové varují před extrémně silným větrem

Ilustrační foto

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Muzeum se ženě omluví kvůli šikaně ze strany šéfky

Na dva roky práce ve Vlastivědném muzeu Jesenicka nevzpomíná Hana Hošková v dobrém. Bioložka tuto instituci žalovala kvůli šikaně ze strany bývalé ředitelky Veroniky Rybové.

Od neděle platí nový vlakový jízdní řád

Pokud jezdíte pravidelně vlakem, raději si zkontrolujte, kdy vyjíždí. Nový jízdní řád přináší od neděle drobné změny.

Falešní vnuci opět udeřili

I přes veškerá upozornění a prevenci policie stále musí řešit případy podvedených seniorů. Jeden takový se ve čtvrtek stal také v Opavě.

Sníh na Červenohorském sedle kdysi odklízel i dřevěný pluh

Do práce nastupuj odpočatý, vyspalý, střízlivý. Například tato směrnice platila pro zaměstnance tehdejší okresní správy silnic v roce 1977. Náročnou práci cestářů od poloviny 19. století po současnost mapuje ojedinělá výstava ve vikýřovickém Muzeu silnic, kterou mohou lidé navštívit od minulého týdne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT