Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petice u zastupitelů Bruntálu velké porozumění nenašla

Bruntál - Koupil byt za městským parkem v Bruntále a těšil se, že si bude s rodinou v klidu žít. Nyní ale sužuje Jaroslava Jelínka a jeho sousedy obava z plánované výstavby za mlékárnou.

15.6.2010
SDÍLEJ:

Jaroslav Jelínek přednesl bruntálským zastupitelům požadavky na přehodnocení plánované dopravy do připravované nové čtvrti Za mlékárnou v Bruntále. Foto: DENÍK/Karel Janeček

Jaroslav Jelínek je jedním z organizátorů petice proti závěrům dopravní studie Za mlékárnou v Bruntále. Kritizuje návrhy dopravního napojení lokality určené k budoucí zástavbě dopravou z východní strany. Studii vidí lidé podepsaní pod peticí jako neodbornou, založenou jen na úsudcích a statistických propočtech. Zároveň se obávají nárůstu dopravy v oblasti.

Jaroslav Jelínek zastupitelům na posledním zasedání sdělil, že je studii nutno přehodnotit. „Vzhledem k tomu, že bylo do tvorby územního plánu v Bruntále vloženo nemalé množství odborné práce na straně zpracovatele a nemalé množství financí ze strany města, požadujeme posoudit kvalitu zpracované studie,“ prohlásil Jelínek.

Je nezbytné, aby lidé v městě zůstali

Názor na petici byl v zastupitelstvu shodný napříč politickým spektrem. Zastupitelé ji odmítají jako nyní zbytečnou. Většina z nich si myslí, že je pro budoucnost města nezbytné, aby v Bruntále lidé zůstávali a neodcházeli jinam. Ať do velkých měst nebo do okolních vesnic, kde jsou stávající dispozice pro výstavbu vhodnější.

„Chápu, že občané, kteří bydlí v současné době v okrajové části za parkem, se bojí toho, co tam bude, ale je to všechno hypotetické. Já si nedovedu představit, že na ulici Čs. armády nebo Švermovu bych nemohl jet třeba za švagrem autem,“ řekl zastupitel František Cáb.

Reaguje tak na skutečnost, že autoři petice navrhují propojení současné zástavby za parkem a nové plánované plochy Za mlékárnou pouze pro vozidla integrovaného záchranného systému, cyklisty, pěší a městskou dopravu. „Petičníci“ tvrdí, že jim nejde o blokaci výstavby na plánovaných stavebních parcelách, ale o vyhodnocení všech možných řešení dopravního napojení.

„Studie vychází pouze ze sčítání dopravy na Nové ulici a zcela opomíjí západní část lokality zástavby, kde je současné zatížení dopravou téměř nulové,“ domníval se Jelínek.

Bruntál potřebuje nová stavební místa

Jedno je jisté: v Bruntále není kde stavět. Přitom zájem o výstavbu rodinných domů tady evidentně je. Lokalita Za mlékárnou je výjimečná možnost, jak tuto situaci změnit. To hodnotil i zastupitel Luděk Šarman: „My jsme město v těžké situaci, protože to vypadá, že my a možná další zastupitelé jsme nebyli schopni za čtyři roky zrealizovat prostor pro výstavbu rodinných domků. Obavy, které tady jsou, nejsou úplně namístě.“

Jak Šarman řekl, buďto město bude schopno to zvládnout a vyřešit, anebo ti, kdo si chtějí v Bruntále postavit dům, půjdou prostě pryč. Šarman dále sdělil, že lokalita Za mlékárnou bude klidná, a navíc se tam utvoří dobré sousedské vztahy. O zájmech iniciátorů petice řekl, že jsou „trošku sobecké“.Nutno dodat, že dopravní řešení příjezdu do zamýšlené obytné lokality Za mlékárnou není otázkou dneška, zítřka ani pozítřka. Vše je zatím ve stádiu plánů a není například ani zřejmé, jakým způsobem bude rozvoj lokality financován a realizován.

„Je to otázka let, než bude lokalita připravena k zástavbě, takže nějaké výrazné projevy nesouhlasu nesměřují, alespoň prozatím, na úrodnou půdu,“ prohlásil mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Odborná dopravní studie vznikla de facto na vyžádání obyvatel lokality za městským parkem, aby jim už v předstihu ukázala, že v souvislosti s budoucí novou obytnou lokalitou nehrozí žádné velké dopravní přetížení.

„Naopak je jisté, že většina dopravy povede přes Staroměstskou ulici, a co se týká staveništní dopravy, tak u té je zcela vyloučeno, že by se nějakmohla dotknout obyvatel ulic ve čtvrti za parkem,“ zdůraznil mluvčí Ondrášek.

Na připomínky je prý ještě brzo

Kvůli petici i jiné problematice se sešla minulý čtvrtek komise dopravy. Členové komise posoudili obsah petice a důvod jejího podání. Konstatovali, že za současné situace nelze připomínky občanů a jimi navrhovaná opatření řešit. „Komise se jimi bude zabývat až v případě, že bude rozhodnuto o realizaci výstavby. Pro hlasovali všichni přítomní členové komise.

Dnes není zřejmé kdy, za jakých podmínek, a jestli vůbec se bude výstavba v lokalitě realizovat. Připomínky není možné seriózně řešit, protože bychom si vymýšleli,“ doplnil člen komise dopravy Petr Kopřivík.

Autor: Karel Janeček

15.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2017 udělované v Arcibiskupském paláci

Lesní bar získal cenu kraje

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Studenti viděli, jak se bojovalo proti totalitě

Totalitní režim? Krnovským gymnazistům ho přiblížil film o Petru Strnadelovi, který natočili jejich spolužáci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení