Letos nevěřili vlastním očím. Pět mladých čápů v jednom hnízdě ještě nikdy neviděli.

„Paní Jana Vaculíková, která mi umožnila pořídit fotografii hnízda z podkroví svého domu, pozoruje své černobílé sousedy už 44 let, ale pět mladých opravdu ještě nikdy nezažila. Lichnovští čápi v předchozích letech vychovali maximálně tři potomky, ale většinou dva a občas jen jedináčka.

Loni jedno mládě zahynulo v drátech elektrického vedení," uvedl Jan Gemela z Lichnova, který fotografii čápat Deníku poskytl.

„Jak už to tak bývá, jedno mládě je čapí benjamínek neboli ten slabší a nejvíce odstrkovaný sourozenci při krmení. Protože v hnízdě už je těsno, bývá s mladými k vidění jen jeden rodič, který zrovna přinesl potravu. Je obdivuhodné, jak mladí čápi snášeli tropická vedra, když získávají vodu jen z potravy vyvržené rodiči.

Všichni už roztahují křídla, takže Lichnov brzy čekají letecké manévry začátečníků," doplnil Gemela, který se zajímal také o historii hnízda.

Základ dnešního hnízda společně vytvořili již zesnulí kamarádi a spolupracovníci z Kovony Karel Vaculík a Karel Blažek. Zpevnili kovovou konstrukcí a pletivem staré původní hnízdo, ze kterého občas odpadávaly kusy materiálu. Ornitology zaujalo, že dole ve větvích čapího hnízda se navíc uhnízdilo několik rodin zpěvného ptactva.