Přestože konopí je kulturní rostlina, kterou lidstvo zná už tisíce let, jeho pěstování bylo v minulých desetiletích potlačeno ve většině států Evropy. Zemědělci, kteří měli s touto plodinou zkušenosti, většinou už nežijí a v tradičních konopnářských oblastech byla zcela zapomenuta. Současní zemědělci musí znovu objevovat jak konopí pěstovat, sklízet a zpracovat.

Legislativa umožňuje v zemích EU pěstovat kultivary konopí, které splňují přísnou normu na velmi nízký obsah omamných látek. „Konopí seté se vrací na evropská pole nikoliv kvůli omamným cannabinoidům, ale kvůli využití při výrobě energie, plastů, stavebních materiálů, krmiv či kosmetiky a léků. Loni bylo v České republice oseto konopím 1300 hektarů. Chceme tak přispět k tomu, aby lidé zase vnímali konopí jako užitkovou, užitečnou a léčivou rostlinu, a ne jen jako drogu. Tato tradiční rostlina patří na naše pole, protože možnosti jejího využití jsou skutečně široké,“ představil konopí Jaroslav Hanzelka a pokračoval výčtem konopných produktů na afty, akné, ekzém, opalování, citlivou či mastnou pokožku, intimní hygienu, mykózy, mytí vlasů i těla, kožní problémy, lupénku, masáže i na péči o nejmenší děti. Nechyběla ani konopná zubní pasta a šampon.

Akce se zúčastnili také lidé, kteří pěstují konopí a po domácku si z něj vyrábí nejrůznější léčivé masti. Přinesli své výrobky ukázat zástupci profesionální firmy. „Základem domácích mastí je obvykle vazelína nebo vepřové sádlo. My využíváme africký máslovník, neboli bambucké máslo,“ komentoval amatérské pokusy Hanzelka, který varoval především před levnými výrobky, které se vydávají za konopný olej.

„Levné výrobky s označením konopný olej jsou řezané slunečnicovým olejem nebo je olej z konopných semen byl získán nějakou nešetrnou technologií. My pracujeme výhradně s nejkvalitnějším olejem, který je lisován za studena, protože většina účinných látek se při zahřátí ztrácí. Obecně je problém skladování konopného oleje, protože vyžaduje inertní prostředí bez přístupu světla a kyslíku, jinak je jeho životnost poměrně krátká – pár měsíců. Proto ho dodáváme v tmavých lahvích s dusíkovou zátkou. Lidé se diví, proč má náš konopný olej jinou barvu, než když ho kupovali posledně. Je to tím, že nepoužíváme žádná barviva a produkt získá svou barvu pouze z rostlin, ze kterých byl vyroben. Například v roce 1997 se urodilo mimořádně zelené konopí, a barva oleje získala dvojnásobně sytý odstín zelené. Není to na závadu,“ dodal Hanzelka.