Ziniciativy neformálního sdružení měst a obcí Jeseníky přes hranic vznikl okamžitě po bleskových záplavách čtyřiadvaceti jesenických obcí humanitární projekt na podporu jejich obnovy. Vprodeji se objeví pláštěnky do deště slogem Jeseníky nejsou zcukru. Veškerý výtěžek zprodeje poputuje do postižené oblasti, cena jedné pláštěnky je 250 korun.

„Každá pláštěnka přinese finanční pomoc všem postiženým a symbolicky pokryje poměrnou částí Jeseníky před rozmary počasí,“ vysvětlila koordinátora sdružení Jana Kostelniková.

Pláštěnka bude mít univerzální velikost, je vyrobena zpevného PVC vtmavě modré barvě sbílým logem. „Okamžitě, když jsme se o projektu dozvěděli, pláštěnky jsme pro naše informační centrum (IC) objednali. Čekáme na jejich vyrobení, což by mělo být v průběhu tohoto týdne a okamžitě je začneme prodávat,“ potvrdila Kateřina Lindovská, ředitelka Městského informačního a kulturního střediska vKrnově, které IC provozuje.

Během červnových záplav byly na Jesenicku postiženy obce Javorník, Skorošice, Stará Červená Voda, Vlčice, Mikulovice, Buková, Tomíkovice, Kobylá nad Vidnávkou, Bernartice a na sedmnáct dalších. Voda si zde vybrala svou daň nejen na majetku, ale i na lidských životech. (voz)