VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavla Paseková: V dnešní době mě nepřekvapuje už naprosto nic

Bruntál /ROZHOVOR/ - Celý svůj život zasvětila práci ve školství Pavla Paseková. Od roku 1990 vykonává funkci ředitelky bruntálské Základní školy v Rýmařovské ulici. Ředitelský post obhájila v loňském roce na dobu dalších šesti let. Jaké to je, vést v dnešní době speciální školu, podaří se ředitelce udržet funkci asistenta pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněním, jejíž existenci pracovníci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v daném typu školy nepřejí?

10.3.2013 1
SDÍLEJ:

Pavla PasekováFoto: DENÍK / Karel Janeček

Překvapí vás ve speciálním školství ještě něco, co tu nebylo?

V dnešní době mě nepřekvapuje už naprosto nic. Nastupujeme vždy 1. září s optimismem, a během roku vystřízlivíme. Nepředvídatelné zvraty jsou na denním pořádku. Jednou je to ohrožená pozice asistenta pedagoga, s nímž škola počítá na celý školní rok, ale jeho pracovní poměr musí skončit k 1. lednu kvůli nedostatku finančních prostředků na jeho plat.

Následuje normativní rozpis přímých nákladů ve vzdělávání na kalendářní rok 2013, kdy zřizovatel stanoví limit pracovníků, který ve srovnání s rokem 2012 je v úvazcích ponížen o tři pedagogy.

Ve zkratce musí se propouštět? Nepodepíše se tato neblahá situace na vzdělávání dětí?

Tímto počinem jsme nuceni vytvořit novou organizaci školy. Za dané situace to ale není možné. Nastavený systém dojedeme do konce června, i se stávajícím počtem pedagogů. Je pravděpodobné, že k 1. červenci skončí pracovní poměr na naší škole čtyřem pedagogům. Od 1. září vytvoříme novou organizační strukturu školy, tak aby zmíněný počet pedagogů nechyběl.

Nadbytek učitelů souvisí mimo jiné také se snižujícím se počtem žáků školy, s migrací rodin, zejména do Anglie. Samozřejmě trend dnešní doby integrace, vřazování žáků základních škol praktických do běžných základních škol hraje rovněž nezanedbatelnou roli. Naše letité pedagogické zkušenosti však dokladují, že tento krok není nejšťastnější řešení a na vzdělávání žáků se určitě podepíše spíše negativně.

Nebojíte se plošného rušení praktických základních škol, tedy i té vaší?

Nebojím. Jsme školou inovativní, školou, která se nebojí nejmodernějších metod výuky, je zapojena v evropských projektech. Máme vzdělané speciální pedagogy. Bruntálským základním školám jsme ve vzdělávání žáků školou povinných rovnocenným partnerem. Nabízíme kvalitní školskou službu a je na rodičích, zda nám své dítě do péče svěří.

Nalézají absolventi vaší školy uplatnění na středních školách?

Naši absolventi mají možnost dále studovat na středních odborných školách. Je jim nabízen tříletý učební obor, který ukončí výučním listem. Kromě toho mohou absolvovat roční kurz, kterým si doplní vzdělání běžné základní školy, a následně mohou absolvovat studium na střední škole ukončené maturitní zkouškou.

Do budoucna zůstávám optimistkou a věřím, že připravovaný dokument Strategie rozvoje vzdělávací soustavy do roku 2020 bude chápat soustavu vzdělávání jako celek, kde vše se vším souvisí.

Autor: Karel Janeček

10.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov – Rožnov 5:3
5

Krnov si zápas zbytečně zdramatizoval, ale nakonec vyhrál

Ilustrační foto.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

/FOTOGALERIE/ Během voleb do poslanecké sněmovny se k urnám dostavilo mnoho mladých lidí, kteří v předchozích volbách ještě hlasovat nemohli. Podle odpovědí mladých voličů z Rýmařova šli k volbám, protože jim není lhostejné, kdo bude sedět v příští vládě a jakou politiku povede Česko jak vnitrostátně, tak vůči Evropské unii.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení