„Práce zaměstnanců v domovech seniorů je až trestuhodně špatně finančně honorována," potvrdil ve své pracovně Jan Vavřík, novopečený ředitel Domova pro seniory ve Vrbně pod Pradědem-
-Mnichově.

Byl to právě Jan Vavřík, kterému se podařilo pro domov získat nadmíru zajímavého patrona. Není jím nikdo jiný než první místopředseda vlády a ministr financí České republiky Andrej Babiš. „Slíbil, že přijede. Chci s ním otevřít diskuzi o platech pracovníků v domovech seniorů, pečujících o lidi na sklonku života. Mohl by nám pomoci s revitalizací našeho zařízení," byl přesvědčen ředitel Jan Vavřík.

Domov pro seniory v Mnichově zoufale potřebuje opravit střechu, vybavit pokoje, dokoupit invalidní vozíky, budova je vlastně celá ve špatném stavu. Třeba bojlery jsou staré téměř čtyři desítky let. „Nyní plánujeme den seniorů a jsme samozřejmě otevřeni kdykoliv každému, kdo by si to tu chtěl u nás prohlédnout," vyzval Jan Vavřík s tím, že ještě neví, co nastane po 1. lednu 2016, kdy by měla získat objekt do svého majetku církev.

A církvi by musel provozovatel platit nemalý nájem. Pomoct by mohlo v tomto ohledu město Vrbno pod Pradědem. „Ano máme tento záměr, ale nebude to domov pro seniory (DPS) města," řekla první vrbenská místostarostka Květa Kubíčková.

„Zatím jednáme s možným investorem, jedná se tedy o DPS soukromého charakteru, ale s rozšířením péče i o klienty s demencí. Bude to tedy zařízení dražší, ale předpokládáme přijmout i pravidla podpory našich občanů," dodala místostarostka Kubíčková.

Investor bude představovat projekt zastupitelům a veřejnosti v září. Lokalita pro DPS je již zanesena v územním plánu města a jedná se o prostor u stávajících domů s pečovatelskou službou u hlavní silnice ve směru na Bruntál.