Od podepsání partnerské smlouvy mezi Krnovem a Prudnikem letos uplynulo 15 let. Partnerství přineslo množství společných projektů, díky kterým se obyvatelé obou měst lépe poznali a sblížili.

„Když naši předchůdci, Josef Hercig a Zenon Kowalczyk, před patnácti lety uzavřeli partnerskou smlouvu, zavázali se v ní, že umožní občanům, institucím a organizacím z obou měst vzájemně se poznat a sblížit. Tento slib dodrželi oni i jejich následovníci a my na jejich úspěšnou spolupráci navazujeme," komentovala deklaraci starostka Jana Koukolová Petrová.

Výsledkem společných projektů jsou publikace, mapy, knihy, turistické průvodce, vyřezávaný betlém s postavami v životní velikosti i opravená střecha budoucího muzea textilnictví v Krnově. Vstup Česka a Polska do Evropské unie a do Schengenského prostoru umožnil vytvoření nové turistické destinace Slezsko bez hranic, která spojila dvě příhraniční území v jeden celek.

„Tato změna se promítla také do myšlení lidí. Došlo k navázání spolupráce mezi školami, kulturními organizacemi a zájmovými sdruženími," dodala starostka Krnova.

Slavnostní akt podepsání deklarace Krnova a Prudniku sledovali také zástupci ukrajinského města Nadvirna, které je partnerským městem jak Prudniku, tak Krnova.

„S Nadvirnou pak plánujeme vydání společné kuchařky a obdrželi jsme oficiální pozvání na jejich srpnové oslavy Dne nezávislosti," uvedl vedoucí odboru strategického rozvoje krnovské radnice Tomáš Kolárik.

„Do Prudniku s turistickou nabídkou jezdíme dvakrát ročně a tak mnoho návštěvníků se přichází už cíleně ptát, co je u nás nového. Letos je zaujal projekt ostravsko-opavské diecéze Otevřené chrámy a letní soutěž o pamětní mince. Zájem měli také o osoblažskou úzkokolejku a rozhledny," uzavřela vedoucí oddělení vnějších vztahů krnovské radnice Monika Vyležíková.