Dětskou slavností provázejí oživlé postavičky z jejich knížek, jako třeba Maková panenka, Křemíleknebovodník, které spolu se zastupiteli města v čele se starostkou Alenou Krušinovou a místostarosty Renatou Ramazanovou a Michalem Brunclíkem přibližují prvňáčkům kouzelný svět příběhů odehrávajících se na stránkách knížek.

„Vstupenkou do tohoto světa je obrázek skřítka namalovaný malým čtenářem. Ten pak bude našemu domácímu skřítkovi Knihovníčkovi pomáhat se starostí o každou jednotlivou knihu v regále, aby zůstala pořád tak krásná, jako když je nová,“ říká knihovnice Erika Gajdošová.

V průběhu celé akce se děti postupně seznamují nejen s dílem Václava Čtvrtka a Radka Pilaře, ale také s tím, jak mají správně zacházet s knihou, proč je důležité umět číst, a projdou si v doprovodu knihovnic celou knihovnu včetně jinak nepřístupných prostor. Tradičně se dětem nejvíce líbí ve sklepě, kde se nachází archiv knihovny.

„Je tam trošku strašidelno,“ míní malý Péťa a je na něm vidět, že by si stezku odvahy klidně zopakoval.

Prvňáčci po besedě rozhodně neodcházejí s prázdnou. „V tomto roce díky grantu města Krnova dostávají děti krásný diplom a záložku s obrázky známého ilustrátora, akademického malíře Jiřího Fixla,“ připomíná Erika Gajdošová.

Všechny děti pak bez poplatku obdrží vlastní čtenářské průkazy a mohou si vypůjčit svou první knížku. Nakonec společně děti, knihovnice i zástupce města odříkají se zavřenýma očima magickou formuli, která jim umožní cestovat v zemi fantazie, a připijí si šumivou limonádou.

„Slavností se letos účastní dvanáct tříd z Krnova, Brantic a Hošťálkov, celkem odpasujeme kolem tří set prvňáčků,“ dodává Erika Gajdošová. Nezbývá tedy než popřát dětem, aby jim šlo čtení co nejlépe a stalo se jejich celoživotním koníčkem.

Barbora Klečková