V kronice města Krnova se dočteme, že už na oslavách dne učitelů 28. března 1960 ve Slezském domově byla přítomna delegace učitelů z Rajce na Slovensku, kteří mají družbu s těmi krnovskými.

Co toto partnerství měst přináší v současnosti, ukáže krnovská výstava, která začíná 8. ledna ve Flemmichově vile v Krnově. Až do 22. ledna zde budou vystaveny práce krnovských a rajeckých dětí.

„V rámci projektu Od tradičních řemesel k novým technikám se uskutečnily dva pětidenní workshopy. V Rajci to bylo v říjnu a v listopadu v Krnově. Zúčastnily se jich děti ze Základní umělecké školy v Krnově a ze Základní školy v Rajci," představila Lenka Vaňková projekt, který Krnované připravili společně se svými slovenskými partnery.

V Rajci se děti od slovenských lektorů naučily výtvarné techniky tkaní, drátkování a pletení z papíru a v Krnově byl workshop zaměřen na malování na hedvábí, enkaustiku, malování mandal a malování na sklo. „Součástí obou workshopů byl doprovodný program jako návštěva obce Čičmany, zámku v Bojnicích, rozhleden na Krnovsku a Pradědovy galerie u Halouzků," doplnila Lenka Vaňková.