Aby fanoušci železnice měli více důvodů vyrazit na Osoblažsko, bude letos jízdenka z parního vlaku současně platit také jako vstupenka na osoblažské koupaliště.

„Osoblažské koupaliště samozřejmě není jediná atraktivita v Osoblaze. Za návštěvu stojí také židovský hřbitov, osoblažské retromuzeum i restaurace, kde výborně vaří. V horkém létě je projížďka parním vlakem a příjemné schlazení na koupališti ideální kombinace," představily Slezské zemské dráhy zajímavou letní akci, která o víkendech propojila parní vlaky s koupáním v Osoblaze.

Navíc se na Osoblažce chystají i různé tematické akce, které nabídnou rozšířený program na nádražích a ve vlaku, nebo další parní spoj mezi Osoblahou a Slezskými Rudolticemi. Jedno ale zůstává stejné: parní vlak každou sobotu i neděli odjíždí z Třemešné v 10.45 hodin.

V sobotu 16. července mohou fanoušci úzkokolejky vyjet na velký lukostřelecký turnaj 
na zámku Slezské Rudoltice a 
v sobotu 23. července na festival Osoblažské hudební léto.

Na rudoltickém zámku se pořádá Velký lukostřelecký turnaj

Na Velký lukostřelecký turnaj se v sobotu na zámek do Slezských Rudoltic vypraví nejen padesát lukostřelců, ale i jejich obdivovatelé a všichni ti, kdo mají rádi ducha středověku.

A nemyslíme tím krvavé náboženské války, morové rány a zuby trhané kovářem, ale hrdinství, turnaje, silné muže, koně, hudbu, dobré jídlo a pití. Lukostřelecký turnaj s bohatým doprovodným programem začne úderem poledne.

Padesát přihlášených lukostřelců se utká ve čtyřech disciplínách. A kdo by čekal klidný až nudný pohled na dlouze mířící nehybné muže, bude překvapen. „Bude to opět adrenalinové tempo! 21 vteřin na tři šípy. Moc času na míření nezbývá. Chce to nejen dobré střelecké schopnosti, ale i trochu válečného štěstí. Letos bude střelba ukončena zvukovým signálem. Gongem. Ať vyhraje ten nejlepší," přejí si organizátoři.

Pro soutěžící připravili střelbu na terč a dále vyřazovací disciplíny: polovinu střelců vyřadí střelby na pohyblivé balónky aneb na měchýře, ze třetího kola - střelby na rotující větrník - postoupí deset soutěžících. Ti se utkají v disciplíně Vilém Tell, kdy budou sestřelovat z hlavy jablko.

Nemusíte se ale obávat, že nositelé jablka budou vybíráni z řad návštěvníků. Půjde o neživé figuríny. Pro vítěze jsou připraveny odměny - poháry na víno - repliky středověkých sklenic.

V doprovodném programu zahraje středověká kapela Huncfut. Uvidíte šermířské scénky i tvrdé rytířské souboje, ukázky turnajových disciplín na koni, slavnostní průvod účastníků s bubny a další atrakce. Organizátoři slibují hojnost jídla a pití.

Velký lukostřelecký turnaj letos potřetí připravili lidé z Přemyslovského dvora, do Slezských Rudoltic se můžete dopravit parním vlakem, ten vyjíždí z Třemešné v 10.45. Vstupné na turnaj je 50 korun za dospělé a 25 za děti.

Gabriela Mathiasová