Loď bude kotvit v říčním přístavišti na Kampě. Zájemcům nabídne všechny informace o možnostech ubytování, stravování i o přírodních a volnočasových atraktivitách regionu, řekl předseda místní akční skupiny Hrubý Jeseník a místostarosta Bruntálu Stanislav Navrátil.

Bruntálští se chtěli v Praze prezentovat již dříve, překážkou ale byly vysoké náklady. "Nejsme tak ekonomicky silní, abychom si pronajali prostory v centru města. Nabídka majitele parníku i provozovatele přístaviště nám umožní dostat se do atraktivní lokality, a navíc prezentovat region netradiční formou," uvedl Navrátil. Provoz informačního centra na parníku by měl ročně stát přibližně 200 000 korun.

Infocentrum na lodi bude první aktivitou, která nastartuje přípravy oslav 800 let od založení Bruntálu. Ty se odehrají v roce 2013, některé projekty ale budou dlouhodobé a začnou již v příštích letech. K výročí chce město vydat výpravnou knihu, pamětní mince i medaile a uspořádat několik akcí s mezinárodní účastí. "Chceme prezentovat nejen Bruntál, ale celé Bruntálsko jako region, který stojí za to navštívit," uvedl Navrátil.

Obce i podnikatelé na Bruntálsku vidí v cestovním ruchu příležitost pro svůj další rozvoj a snížení nezaměstnanosti, která je v podhorských obcích výrazně vyšší než v dalších regionech Moravskoslezského kraje. V příštích letech se proto v regionu chystá několik výrazných turistických investic, například výstavba lanovky mezi Václavovem a Dolní Moravicí, vybudování cyklostezky kolem přehrady Slezská Harta nebo zřízení velkého sportovního areálu v Bruntále.