Jízda parním vlakem 5. listopadu na svatomartinskou husu do Bohušova bude příležitostí poprvé si poslechnout nové ozvučení parního vlaku, které z cesty udělá vlastivědný příběh.

Parní vlak s lokomotivou Malý štokr vyrazí z Třemešné ve Slezsku v 10:45 hodin. Ještě předtím bude slavnostně představeno ozvučení soupravy, které financoval Mikroregion Krnovsko.

„V západní Evropě je běžné, že turistické vlaky mají ve svých vozech zabudovány reproduktory a během jízdy je turistům vypravováno o okolí trati, pouštějí se pohádky popřípadě písničky. a celá jízda vlakem se tak stává atraktivnější. V České republice zatím ozvučení souprav není využíváno k těmto účelům, a proto se vlastně stáváme průkopníky.

Naši turisté se ve vlaku dozvědí, kde přesně projedou nejmenším obloukem na českých veřejných železnicích, kde mohou uvidět rusínskou kapličku nebo jak významný byl rudoltický zámek v době hraběte Hodice," vysvětlil David Chovančík ze Slezských zemských drah, jak se cestující během cesty parním vlakem nenásilnou formou seznámí s mnohými památkami Mikroregionu Krnovsko.

Do Bohušova na Svatomartinské hody parní vlak dorazí v 11.51 hodin. Na všechny čeká bohatý program. Kromě svatomartinské husy a specialit z husích jater mohou zkusit i dančí guláš, bramborové placky nebo zabíjačkové speciality. K dobrému jídlu patří i pivo, mladé víno nebo čaj s rumem pro zahřátí.


V doprovodném programu od 12 hodin vystoupí kouzelník Ondřej Sládek, kterého ve 13 hodin vystřídají divadelní ochotníci z Osoblahy. Nebude chybět ani vystoupení sokolníků Vancos od 14 hodin. DJ Viktor Cigánek se postará o volnou zábavu po 15. hodině.

Návštěvníci hodů mohou využít zpátečního spojení parním vlakem, který z Bohušova vyjíždí v 15.20 hodin a do Třemešné dorazí v 16.39 hodin. Cestu do Třemešné jim navíc ozvláštní parní lokomotiva Rešica, která pojede v soupravě jako druhá, jelikož se přesouvá na zimu do depa v Třemešné. Během zimy pak ještě jednou Rešica vyrazí na Mikulášskou jízdu.

Osoblažská úzkokolejka je dráha s atypickým úzkým rozchodem 760 milimetrů, která funguje již od roku 1898. Slezské zemské dráhy na ní od roku 2004 provozují turistický parní vlak. V roce 2015 bylo svezení parním vlakem certifikováno jako zážitek v rámci projektu JESENÍKY originální produkt®.

Svou výjimečností se Osoblažka dostala i do projektu krajské stezky industriálních atrakcí Technotrasa.