Aktuální je v tomto období problematika vypalování porostů, úklidu, likvidace a pálení nepořádku na zahradách a zahrádkách. Takový oheň se může lehce vymknout z rukou. Plameny často proniknou i na sousední pozemky.

Co je zcela zakázáno, to je plošné vypalování parcel. Požár hrozí během pěkných dnů také proto, že je v lesích sucho, stačí odhodit nedopalek cigarety nebo nepohlídat ohýnek a neštěstí je na světě.

Lesní požár jsme letos ještě v bruntálském regionu nikde nehasili, ale máme za sebou výjezd na Albrechticko, kde se plameny z rozdělaného ohniště rozšířily na sousední zahradu, na níž shořela motorka, takzvaná čtyřkolka. Zvláště starší obyvatele okresu nabádám k opatrnosti.

V případě, že se oheň vymkne jejich kontrole a nestihnou utéct, přicházejí ztráty na majetku, ale i zdraví a životě. K tomu hrozí přestupcům pokuty. Pamatuji případ, kdy starší muž z Nových Heřminov založil v rohu zahrady oheň a během pouhé čtvrt hodiny mu shořel celý laťkový plot, dědečka navíc otevřený oheň v koutě pozemku uvěznil.