K 30. září navštívilo hrad Sovinec 54 tisíc lidí, vloni ke stejnému datu to bylo 56 600 návštěvníků. Vstupné činilo šedesát korun, snížené polovinu. Jelikož zimní provoz na hradě neprobíhá, musí si příznivci památek počkat na následující sezonu.

„Předpokládáme zvýšení vstupného na příští rok,“ řekla ředitelka bruntálského muzea Hana Garncarzová s tím, že hrad čeká podle finančních možností oprava opevnění. Letos na hradě provedli nátěry střech, opravu čističky odpadních vod a údržbu.

Návštěvnost bruntálského zámku dosáhla k 30. září 24 tisíc, vloni to bylo 27 340 lídí. Zámek si lze prohlédnout i v zimním období, otevřen je denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Vstupné je sedmdesát korun, snížené čtyřicet korun. Příští rok zřejmě dojde k jeho zvýšení na osmdesát korun. V prosinci by měly skončit opravy nádvoří a jeho dlažby, napřesrok na zámku plánují další renovaci nádvoří a také fasády.

Muzeum Kosárna Karlovice navštívilo letos 1563, vloni 1173 osob. „Zimní provoz je umožněn na objednávku. Vstupné činí čtyřicet korun, snížené dvacet korun a pro příští rok zůstane nezměněno,“ uvedla ředitelka Garncarzová. Letos se muzeum dočkalo opravy fasády, v roce 2012 dozná celkové obnovy stodola. Vše se samozřejmě odvíjí od finančních možností muzea.