Zkratka QR vychází z anglického „Quick Response", tedy kódy rychlé reakce. Majitelé chytrých mobilních telefonů s fotoaparátem už dobře vědí, jak s QR kódem pracovat. Pokud mají v mobilu nainstalovanou čtečku QR kódů, stačí logo plné černobílých kostiček vyfotit a hned si mohou přečíst informace o zajímavosti, před kterou stojí, ale také o dalších podobných turistických cílech v okolí.

Tabulky s QR kódy nainstaluje město Krnov v rámci projektu Za poklady příhraničí aneb Turistika 21. století. Ve stejné době se objeví také na polské straně hranice na Hlubčicku a Prudnicku. Krnov a jeho polští partneři totiž byli úspěšní při shánění evropských dotací na společný projekt založený na přeshraniční spolupráci.

Na projekt v hodnotě přesahující devět tisíc eur získalo město Krnov dotaci ve výši 85 procent. „V rámci projektu budou tabulky s QR kódy umístěny na jednotlivé vytipované objekty cestovního ruchu a poslouží k vytvoření tematických okruhů na území Česka i Polska. Vzniknou tak česko-polské okruhy, jako církevní památky, architektonické skvosty a památky, přírodní atraktivity, slavné vily, rozhledny nebo muzea a pohraniční kuriozity," uvedla Monika Vyležíková z odboru školství, kultury a sportu Městského úřadu v Krnově.

V rámci projektu bude také založeno deset nových keší pro fanoušky geocachingu. „Věřím, že tak dojde k větší propagaci tohoto zajímavého typu turistiky, který se rychle rozvíjí," dodala Monika Vyležíková. Součástí projektu je dále fotosoutěž Poklady příhraničí aneb Co jste u nás ulovili, soutěž o nejlepší kešery příhraničí Nejlepší hledač pokladů, vydání informačních letáků i tří infotabulí.

Například v Jeseníkách slouží QR kódy turistům už několik let, ale na Krnovsku, Hlubčicku a Prudnicku se letos objeví tyto tabulky poprvé. „V rámci projektu dojde také k dvoudennímu společnému česko-polskému setkání, kterého se zúčastní studenti a turisté z obou zemí. Bude spojeno s výukou používání QR kódů a seznámení s geocachingem," uzavřela Monika Vyležíková.