Pro místní je vztyčování májky i pálení čarodějnic společenská událost a příležitost sejít se ke společné práci při vztyčování májky, a pak si u večerních ohňů hrát s dětmi na čarodějnické strašení. Májky, které dnes vnímáme jako oslavu příchodu jara, jsou vlastně dozvuky pohanských magických obřadů.

Jako máje nebo májky se označují nazdobené stromy s odvětveným kmenem, které jsou ústředním prvkem nejrůznějších jarních slavností na většině území Evropy. Nejčastěji bývá máje stavěna 30. dubna nebo 1. května, ale v některých oblastech se staví v období svátku sv. Jiří nebo letnic.

Také pálení čarodějnic je rozšířený zvyk, který má kořeny v pohanských dobách. Připadá na magickou noc z 30. dubna na 1. května. Někdy se přesouval podle nejbližšího úplňku. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na své sabaty, kde hlavním bodem programu bylo setkání či dokonce obcování s ďáblem. Víru v existenci čarodějnic převzalo i křesťanství. Byla příčinou pronásledování a popravování čarodějnic, k němuž docházelo v Evropě mezi patnáctým až osmnáctým stoletím.

Podívejme se jakou podobu má letošní pálení čarodějnic a vztyčování májky ve vybraných místech našeho regionu.

Bruntál: Čarodějnice pod Uhlířským vrchem

Slet čarodějnic proběhne v Bruntále v pondělí od 15 hodin pod Uhlířským vrchem na louce u vodárny za Uhlířskou ulicí. Jsou připraveny soutěže pro děti, nejšikovnější čaroděj a čarodějnice budou odměněni. I dospělí se ale mohou později pobavit u velké vatry a pochutnat si na občerstvení, medovině nebo svařáku.

Hlinka: Májku staví hasiči

Sbor dobrovolných hasičů ve spolupráci s Obecním úřadem Hlinka uspořádají Stavění májky v sobotu. Akce začíná od 14 hodin. Pro nadšence, kteří se dostaví v maskách či kostýmech, organizátoři připravili zajímavé odměny.

Holčovice: diskotéka na hřišti

HolčoviceDo temné čarodějnické atmosféry se promění celý areál TJ Tatran Holčovice. Na dnešek se v Holčovicích připravuje odpoledne plné zábavy a her, které vyvrcholí vybráním nejošklivější čarodějnice. Příznivci čar a kouzel se mohou navíc těšit na každoroční diskotéku. Akce začíná v 16 hodin.

Karlovice: Pálení s hasiči

V Karlovicích zve občany na tradiční pálení čarodějnic Sdružení dobrovolných hasičů. V pondělí se všichni sejdou u hasičské zbrojnice v Karlovicích. Bude zde hrát živá hudba v podobě kapely Soumrak. O zábavu a občerstvení bude taktéž postaráno.

Krnov: Májka na zámečku

Zatímco na menších obcích si květen neumí představit bez májky, Krnované dosud tuto tradici nedodržovali. Nově založené občanské sdružení Krnovský občan (KO) se rozhodlo po mnoha letech letos v Krnově májku zase postavit. Na krnovském zámečku 1. května v 10 hodin začíná bohatý celodenní program s podtitulem Krnováci se baví, který vyvrcholí vztyčením májky.

Malá Morávka: Zábava na Kopřivné pro malé i velké

Maškarní ples pro děti s diskotékou je připraven na neděli od 15 hodin na hřišti u hotelu Kopřivná. Děti by pochopitelně už měly přijít s maskami. V pondělí je na Kopřivné pro dospělé připraveno pálení čarodějnic. Všichni se pobaví při hudbě, tanci a zábavě, zájemkyně se mohou zúčastnit soutěže o nejškaredější čarodějnici. Akce začne od 20 hodin na hřišti u hotelu. I dospělí by neměli zapomenout na masky.

Osoblaha: Soutěž o čarodějnickou masku

V osoblažském parku se v sobotu od 15 hodin uskuteční tradiční Stavění máje a pálení čarodějnic. Součástí bohatého programu bude i soutěž o nejlepší masky čarodějnic, která je rozdělena do třech kategorií. K občerstvení budou makrely, palačinky, klobásy i pivo. Za hezkého počasí proběhne i večerní diskotéka. Organizátory je sdružení naše Osoblažsko, Sdružení rodičů a přátel školy a Obec Osoblaha.

Razová: Pálení čarodějnic s fotbalem

Pěkná zábava na obci je připravena na hřišti v Razové, kde pořadatelé připravili vedle pálení čarodějnic i fotbalové zápasy místních družstev. V sobotu ve 13.30 hodin se utkají týmy žáků z Razové a Třemešné, v 16 hodin následuje zápas mužů Razová versus Hošťálkovy. V 17 hodin se zábava rozproudí sletem čarodějnic, o hodinu později vzplanou ohně a ve 20 hodin začíná taneční zábava.

Slezské Rudoltice: Májku letos postaví na jiném místě

V minulých letech ve Slezských Rudolticích vždy probíhalo stavění májky přímo na náměstí. Protože zeleň na náměstí právě prochází celkovou rekonstrukcí, museli organizátoři najít pro rudoltickou májku novou lokalitu. Letos ji začnou stavět v sobotu od 18 hodin na prostranství u bývalých okálů vedle objektu Ilji Jalamase. Následovat bude rej čarodějnic, za příznivého počasí je připraven i doprovodný program. Pořadateli jsou obec a rudoltičtí hasiči.

Úvalno: Májka před obecním úřadem

Úvalno Stavění májky si úvalenští hasiči naplánovali na dnešek. Jako obvykle bude stát na prostranství pod Obecním úřadem.

Fidel Kuba, Radek Vráblík, Dalibor Otáhal

Pálení čarodějnic se odehraje na Sovinci

Záhady a mýty v podhůří Jeseníků ožijí v zábavném víkendovém programu na hradě Sovinci. Je zde připravena akce nazvaná Přízrak temné věže.

Konec dubna je období, kdy se konají nejrůznější akce spojené s lidovým veselím pálení čarodějnic. Na Sovinci to bývá akce nazvaná Přízrak temné věže, letos to bude už třináctý ročník, navíc půjde v pořadí o jubilejní 250. akci uspořádanou na hradě. V sobotu 28. a neděli 29. dubna se od 9.30 do 17.30 hodin mohou lidé těšit na bohatý celodenní program.

Účinkovat bude například skupina scénického šermu a dobových bubnů Grál. V celkovém pořadí je to šestý historicky nejúspěšnější účinkující, který kdy na hradě vystupoval. Skupina byla založena v roce 1990 při vojenské akademii v Brně, členové skupiny absolvovali školu starých bojových umění Magisterium. Grál působí především v Německu a tentokráte zahraje Rytířský turnaj o ruku princezny Brunhildy. Dále se návštěvníci Sovince mohou těšit na Turnajíček, se kterým na loňském Hodokvasu získala skupina Grál druhé místo v návštěvnické anketě.

Vystoupí také středověká katovna a skupina historických scén Tormen. Tahle známá slovenská skupina je zaměřena na ukázky historických scén a práva útrpného v zábavném duchu. Scénky jsou postaveny tak, aby se návštěvník především zasmál. Tormen se na Sovinci představí poprvé.

Mezi účinkujícími nebude chybět gotická katovna Ordál. Ta na příkaz krále rozehrává mučicí nástroje tak, že se každý šizuňk, lapka či povětrnice přiznájí i k činům, které nikdy nespáchali. Ordál má ve svém repertoáru odborný výklad o životě kata a jeho řemesle. Katovna má v záloze i divadelní představení s ukázkou mučicích nástrojů, jako jsou palečnice, kláda, pranýř, různé kleště, drtiče kloubů a kostí.

Diváky jistě zaujme i skupina historického šermu Conducti. Je to unikátní šermířské seskupení složené z celé řady vyhlášených moravských šermířů. V loňském roce vystoupilo na Sovinci poprvé, a to s famózně pojatou šermířskou pověstí Poklad.

A protože se akce koná k lidovému svátku pálení čarodějnic, mají čarodějnice vstup zdarma.

-ov-

Čarodějnice je třeba pálit s rozvahou

Pálení čarodějnic, někde také nazývané Filipojakubská noc, je svátkem, při němž se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Taková noc proběhne z 30. dubna na 1. května.

Jelikož se během oslav jarního svátku shromažďuje u vater v přírodě velké množství lidí, je to signálem ke zvýšené opatrnosti. Co kdyby vypuknul požár? Vůbec nejlepší je oznámit setkání nad magickým čarodějnickým ohněm hasičům. Buď na telefon 950 739 814 případně na mail od@hzsmsk.cz. Nahlásit je třeba přesné místo a čas pálení, mobilní telefonní číslo na osobu, která bude u pálení přítomna a tím i zodpovědná.

„Při rozdělávání ohně nepoužívejte hořlavé látky jako jsou benzín či nafta, při podpalování hořlavých kapalin dojde k jejich prudkému rozhoření až vyšlehnutí, které může být příčinou nejen ošklivých popálenin," varoval preventista bruntálské hasičské profesionální jednotky Antonín Ušela. Místo pro pálení je dobré izolovat od hořlavých materiálů, nezakládat vatry nejméně padesát metrů od lesů a sto metrů od stohů sena či slámy.

„V žádném případě nerozdělávejte ohně ve vysoké suché trávě, na strništi a pamatujte i na bezpečnou vzdálenost od budov," uvedl Ušela.

Důležité je sledovat vítr, ten umí ve chvíli plameny rozfoukat do široka daleka. Bezpečné není ani posezení poblíž plápolající hranice, po ruce je lepší mít vhodné hasební prostředky jako jsou vědra s vodou, písek, lopatu. Tradiční zvyk přeskakování ohně může zavinit vznícení oblečení.